Prvá jadrová elektráreň v Spojených arabských emirátoch, ktorá je súčasne prvou jadrovou elektrárňou v arabskom svete, dnes začala svoju komerčnú prevádzku. Na twitteri o začatí prevádzky informoval predseda vlády emirátov a dubajský vládca šejk Muhammad bin Rašíd Maktúm.

Jadrová elektráreň Barak sa nachádza na pobreží Perzského zálivu v emiráte Abú Zabí. Je súčasťou snahy SAE diverzifikovať energetický mix krajiny. ,,Prvý megawatt z prvej arabskej jadrovej elektrárne vstúpil do národnej energetickej siete," oznámil predseda vlády. Korunný princ Abú Zabí Muhammad bin Zájdi Nahajána dodal, že je to historický míľnik pre krajinu, ktorá tento rok oslavuje 50 rokov od svojho vytvorenia.

Výstavba elektrárne sa potýkala s oneskorením, pretože krajina stavia svoj jadrový priemysel od nuly. Prvý blok dostal prevádzkovú licenciu od jadrového úradu v roku 2020, teda tri roky po pôvodne plánovanom spustení. Vlani v auguste bol prvý blok pripojený k národnej energetickej sieti. Druhý blok získal prevádzkovú licenciu tento rok v marci. Celkovo má mať elektráreň štyri reaktory a celkovú kapacitu 5 600 megawattov, napísala agentúra Reuters.

Geotermálna elektráreň Wairakei na Novom Zélande
Neprehliadnite

Pri Žiari nad Hronom má vzniknúť prvá geotermálna elektráreň na Slovensku

Výstavba elektrárne začala v roku 2012 a stavia ju juhokórejská spoločnosť Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Katar predvlani podal sťažnosť k Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) z obáv o vlastnú bezpečnosť a nedostatok spolupráce v rámci regiónu. Emiráty ale tvrdia, že elektráreň je úplne bezpečná a vybudovaná s najvyššími bezpečnostnými štandardmi.

SAE sú dôležitým producentom ropy a členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), svoje energetické zdroje ale chcú rozšíriť. Zem sa rozhodla postaviť jadrovú elektráreň, aby uspokojila rastúci dopyt po elektrine a mala viac ropy na vývoz.