Európu sa túto zimu obáva akútneho nedostatku plynu na vykurovanie v dôsledku snáh o odstrihnutie sa od ruských dodávok. Kým iné zimné obdobia teploty na kontinente v dôsledku globálneho otepľovania až tak hlboko neklesali, práve teraz sa zdá, že zima bude tuhšia.

Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia (ECMWF), ktoré pracuje na základe predpovedných modelov zostavených meteorologickou agentúrou EÚ, varuje, že v novembri a decembri nás čaká chladné a suché počasie s tým, že zima príde o niečo skôr. Dôvodom je tohtoročný oceánsky a atmosférický fenomén La Niña, ovplyvnený chladnejšími teplotami v Pacifiku.

Chladnejší úvod zimy

Carlo Buontempo z ECMWF pre theguardian.com povedal: „La Niña má tendenciu narúšať západné vetry a vytvárať vysoký tlak nad Európou. V týchto podmienkach existuje šanca, že to bude viesť k nižším teplotám ako zvyčajne. Budeme mať chladnejší úvod do začiatku zimy.“ Odborník zároveň upozornil, že ďalšie spoľahlivejšie údaje budú dostupné o tri až štyri týždne.

Práve túto zimu sa kvôli vojne na Ukrajine a s tým súvisiacim nedostatkom plynu Európa obáva, že by sa mohla dostať do núdzového stavu. Vysoké ceny plynu nútia krajiny prijať opatrenia na úsporu energie.

Európska únia (EÚ) vyzvala členské štáty na dobrovoľné zníženie dopytu po plyne o desať až 15 percent v porovnaní s päťročným priemerom. No pre najsilnejšiu ekonomiku eurozóny – Nemecko, platí až 20-percentné šetrenie. Väčšina tamojších domácností totiž vykuruje plynom. Navyše, krajina bola dlhodobo enormne závislá na ruských dodávkach.

IEA predpokladá nižšiu spotrebu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa