Žiadna krajina EÚ nie je proti udeleniu kandidátskeho štatútu Ukrajine, vyjadril sa po utorkovom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti Mikuláš Bek, český minister pre európske záležitosti. Informoval o tom Euractiv.

O kandidátskom štatúte Ukrajiny budú lídri EÚ rokovať počas summitu Európskej rady, ktorý sa uskutoční 23. a 24. júna v Bruseli. Európska komisia žiadosť Ukrajiny posúdila a 17. júna odporučila, aby jej bol tento štatút udelený.

„Nepočul som žiadny hlas proti,“ vyjadril sa Bek.

Rozširovanie EÚ

Podľa diplomatov EÚ však niektoré štáty chcú do záverov summitu lídrov EÚ zahrnúť odkazy na nevyhnutné podmienky prístupového procesu.

Zatiaľ čo v otázke kandidátskeho štatútu pre Ukrajinu panuje v rámci krajín EÚ všeobecná zhoda, v otázke západného Balkánu, ktorá bude takisto predmetom rokovaní nadchádzajúceho summitu,  sa ich názory líšia. Podľa Beka je Bulharsko stále proti spusteniu prístupových rokovaní so Severným Macedónskom.

České predsedníctvo Rady EÚ

Rozšírenie EÚ o Ukrajinu, krajiny západného Balkánu, Moldavsko a Gruzínsko patrí medzi priority nadchádzajúceho českého predsedníctva Rady EÚ.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba prisľúbil účasť na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí, ktoré sa má uskutočniť koncom augusta v Prahe. Informoval o tom český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Česko chce na októbrový summit lídrov EÚ pozvať aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ďalšie dôležité správy

KK34 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leynovou 11. júna 2022 v Kyjeve. Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová pricestovala v sobotu do ukrajinského hlavného mesta Kyjev, aby s tamojším prezidentom Volodymyrom Zelenským diskutovala o úsilí jeho krajiny pripojiť sa k Európskej únii (EÚ). FOTO TASR/AP
Ukraine President Volodymyr Zelenskyy during a joint press conference with European Commissio
Neprehliadnite

Členstvo Ukrajiny v Európskej únii je v horizonte mnohých rokov nereálne