Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračoval aj v sobotných večerných hodinách protest proti pandemickým opatreniam. Demonštrujúci avizovali, že chcú pokračovať do noci a byť tam aj v nedeľu i v ďalších dňoch. Na mieste sú naďalej desiatky policajtov strážiacich vstup a okolie budovy NR SR.

Protestujúci najviac postávajú v priestore pred vstupom do areálu Bratislavského hradu, púšťajú si hudbu, ktorú sem-tam preruší s prejavom niekto z rečníkov. Opakovane sa vyjadrujú proti očkovaniu, testovaniu a kritizujú aj ďalšie protipandemické opatrenia, ako napríklad nosenie ochranných rúšok v obchodoch. Kriticky sa vyjadrujú na adresu predstaviteľov vlády, parlamentu, ale aj vedcov a lekárov, ktorí odporúčajú očkovanie. Pandémiu COVID-19 považujú za podvod.

Protestujúcim, ktorí začali pred parlamentom demonštrovať v piatok ráno, sa prišlo prihovoriť viacero opozičných parlamentných poslancov. Spoločne kritizovali návrh novely, podľa ktorého by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny Covid preukaz, a teda tých, ktorí sú zaočkovaní, negatívne testovaní či tých, ktorí prekonali ochorenie.

Protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Slovenský „útok na Kapitol“: budovu Národnej rady zablokovali protivládni demonštranti

Dostať sa priamo k vchodu do parlamentu bránili davu policajti vrátane  ťažkoodencov. Zasahoval aj antikonfliktný tím. Niektorí protestujúci opakovane slovne napádali policajtov, popoludní do nich hodili aj fľaše.

Priebeh sobotňajšieho protestu bol však bez väčších konfliktov. „Doposiaľ sme nezaznamenali žiadne narušenie verejného poriadku,“ uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave s tým, že situáciu pred parlamentom i v celom hlavnom meste monitoruje.

Poslanec NR SR Ľuboš Blaha (SMER-SD) počas rokovania 35. schôdze Národnej rady SR 24. júla 2021 v Bratislave. Bol jedným z tých, ktorí sa prihovorili demonštrantom pred budovou parlamentu.
Zdroj: TASR
Poslanec NR SR Ľuboš Blaha (SMER-SD) počas rokovania 35. schôdze Národnej rady SR 24. júla 2021 v Bratislave. Bol jedným z tých, ktorí sa prihovorili demonštrantom pred budovou parlamentu.

Poslanci Národnej rady SR so medzitým odsúhlasili, že rokovať budú v sobotu do vyčerpania všetkých bodov programu schôdze a hlasovať o nich budú v nedeľu ráno o 9.00 h. Predovšetkým rokovali o vládnej novele, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri opatreniach.

Po skončení aktuálnej 35. schôdze sa má začať ďalšie mimoriadne rokovanie. Na ňom by mal opozičnému pokusu o odvolanie čeliť minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Schôdzu inicioval Smer-SD, podporili ju aj nezaradení poslanci. Mikulec sa odvolávania neobáva.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas 16. rokovania vlády SR v Bratislave 16. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Mikulec bude opäť čeliť odvolávaniu, schôdza má byť na budúci týždeň