Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek navrhuje uložiť bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi najmenej 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku. Šúrek to uviedol v piatok v rámci záverečnej reči pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku.

„Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie,“ zdôvodnil prokurátor s tým, že Dušan Kováčik vo svojej funkcii konal opačne.

Aj preto sa, ako tvrdí, priklonil k trestu, ktorý sa blíži k hornej hranici trestnej sadzby.

Prepustenie bosa Kudličku

Šúrek okrem iného poukázal na konanie Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorá v roku 2017 upozornila vedenie ministerstva spravodlivosti na konanie sudcu pri prepustení bývalého bosa takáčovcov Kudličku z väzby. Prokurátorka ÚŠP vtedy voči prepusteniu nepodala sťažnosť.

„Obžalovaný mal eminentný záujem, aby sa prokurátorka Blanka Godžová nemusela zodpovedať za svoj postup,“ dodal s tým, že obžalovaný nemal žiadny zákonný dôvod na intervenciu.

„Je absolútne evidentné, že nadriadený zneužil svoj vplyv a postavenie,“ podotkol prokurátor s tým, že D. Kováčik sa zámerne vyhýba vysvetleniu, prečo prokurátorku kontaktoval.

Úplatok od Makóa

Vykonané dôkazy podľa neho potvrdzujú, že Kováčik bol kontaktovaný bývalým šéfom Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom, ktorý mu mal za to odovzdať úplatok vo forme finančných prostriedkov.

Prokurátor tvrdí, že listiny, ktoré sa našli pri prehliadke u Makóa, vtedy podozrivého z nepriamej korupcie, mali pochádzať priamo od D. Kováčika.

Súdne pojednávanie s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom a Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na snímke je Dušan Kováčik.
Neprehliadnite

Súd s Kováčikom smeruje k záveru. Dokazovanie ukončili bez predvolania ním navrhnutých svedkov

„Jednoznačne vyplynulo, že sa obžalovaný mohol z titulu svojej funkcie dostať k týmto listinám bez toho, aby vznikli pochybnosti,“ povedal Šúrek.

Potvrdzovať to majú aj viaceré svedecké výpovede. "Výpoveď Makóa potvrdil aj František Böhm a svedok Marián K. z Nitry," podotkol.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia.

Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

Obhajoba navrhuje prepustiť

Kováčikov obhajca Erik Magál navrhuje, aby ho ŠTS oslobodil spod obžaloby v celom jej rozsahu. V záverečnej reči uviedol, že nebolo dokázané, že sa stali skutky, pre ktoré je jeho klient trestne stíhaný.

Obhajca tvrdí, že D. Kováčik nemohol byť činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, keďže jej existencia nebola preukázaná. Hovorí aj o rozporoch vo svedeckých výpovediach v súvislosti s nepodaním sťažnosti proti prepusteniu niekdajšieho šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Za vybavenie nepodania sťažnosti mal Kováčik podľa obžaloby zinkasovať 50-tisíc eur, Magál však tvrdí, že v tejto veci neintervenoval.

Opiera sa tiež o svedeckú výpoveď Viliama Ružičku, ktorý podľa neho „absolútne vyvrátil tvrdenia Mateja Zemana, že mal u Dušana Kováčika vybavovať prepustenie Kudličku z väzby“.

POLITIKA: ROBERT FICO
Neprehliadnite

Proces s Kováčikom je politický, o manipulácii svedčí výpoveď Dömötöra, tvrdí Fico