Pracovný portál Profesia.sk hlási prekvapujúci rekordný počet pracovných inzerátov počas leta. Prvé septembrové dni naznačujú, že tento trend by mohol pokračovať. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa portálu Nikola Richterová. Firmy zverejnili v auguste skoro 29-tisíc inzerátov, Richterová tvrdí, že portál také silné leto ešte nezažil. „Rýchle tempo pridávania nových pracovných ponúk pokračuje. Firmy uverejnili za prvých sedem septembrových dní ďalších 6 196 inzerátov," dodala Richterová.

Vývoj v lete je podľa jej slov nezvykom, predošlé roky totiž platilo, že v lete počas dovoleniek robili firmy menej náborov a vyššie čísla prichádzali vždy až v septembri. „Doteraz najviac ponúk evidovala Profesia v lete 2018. Rok 2021 však priniesol o vyše 10-tisíc ponúk viac. Zamestnávatelia uverejnili počas júla a augusta až 55 502 inzerátov," vyčíslila hovorkyňa. Richterová doplnila, že najviac pracovných príležitostí je v obchode a vo výrobe. Viacero ponúk sa dá nájsť aj vo sfére dopravy, špedície a logistiky či v IT.

Informatik
Neprehliadnite

Firmy vytvorili v auguste cez 18-tisíc pracovných ponúk, najvyššie mzdy sú v IT

„Spomedzi ponúk, ktoré požadujú maturitu, hľadajú zamestnávatelia najčastejšie ľudí na pozície administratívnych pracovníkov, obchodných zástupcov a predavačov," vymenovala Richterová s tým, že s požiadavkou na vysokoškolské vzdelanie sú zase najpočetnejšie ponuky pre učiteľov, lekárov a projektových manažérov.

V top desiatke odvetví s najvyšším počtom pracovných ponúk sa stále nachádzajú aj cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Firmy z týchto segmentov najčastejšie hľadajú čašníkov a pracovnú silu do kuchyne.