Ústavný súd (ÚS) SR momentálne posudzuje ústavnosť predmetu navrhovaného referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady (NR) SR. Podľa advokáta a bývalého poslanca Národnej rady SR Radoslava Procházku sa však referendum neuskutoční. Ústavný súd by podľa jeho slov išiel sám proti sebe a ohrozil tak svoju autoritu. Vyjadril sa tak v diskusii Denníka N

O zákonnosti samotného referenda však pochybnosti nemá. Referendum o predčasných voľbách je však podľa neho možné len približne každé jedno volebné obdobie. ,,Podľa článku 99, odsek 2 ústavy sa referendum o tej istej veci môže konať len vtedy, ak také referendum neprebehlo v uplynulých troch rokoch," doplnil.

Podľa Prochádzku navrhované referendum nijako nezasahuje do práv voličov, naopak rozširuje ich, keďže môžu svoj názor vyjadriť častejšie. Kompetencie Ústavného súdu pri nazeraní na toto referendum však len zúžil na základnú premisu -  či otázka referenda ohrozuje základné práva a slobody v rozsahu, v ktorom by to znamenalo hrozbu pre právny štát. Podľa jeho názoru nie je v jeho kompetencii ÚS nazerať na interpretáciu otázok a podobne.

Na snímke predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini (uprostred) počas brífingu s novinármi pred Prezidentským palácom na tému
Neprehliadnite

Ústavný súd v ďalšom konaní rozhodne o ústavnosti referenda

Podľa Prochádzku bude ÚS argumentovať v neprospech referenda s tým, že ak bol človek voliť v roku 2020, skôr než v roku 2024 prísť voliť nesmie. ,,Ústavný súd referendum o predčasných voľbách nepustí a povie, že sa konať nemôže. Časť politickej scény a verejnosti to bude vyčítať prezidentke, ale nie právom. Prezidentka urobila to, čo bolo účelné a správne, zodpovednosť, aby sa so svojou úlohou svedomito vysporiadal, je na Ústavnom súde," predpokladá. 

Petíciu za referendum o predčasných voľbách iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa aj SNS, Socialisti.sk a ďalšie organizácie. Strany však deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov SR. Aj viacerí predstavitelia koalície spochybnili ústavnosť navrhovanej referendovej otázky.

R. Procházka zároveň vyjadril presvedčenie, že vláda E, Hegera dovládne do konca volebného obdobia, „ale neprekvapilo by ma, ak by si parlament o tri mesiace, o rok, alebo o päť rokov predčasné voľby odhlasoval – a aj sa budú konať. Čo by to urobilo s autoritou Ústavného súdu, ak by v roku 2021 označil predčasné voľby za taký rozvrat demokratického právneho štátu, ktorému musí stoj čo stoj zabrániť? Narobilo by to riadnu paseku,“ dodal.