Prepperské hnutie vzniklo v Amerike, pričom jeho názov vychádza z anglického slova prepare, teda pripraviť sa. Ide o komunitu ľudí, ktorí žijú normálne životy, popri nich sa sa však pripravujú na „koniec sveta“. Prepperi premýšľajú o tom, že svet nemusí byť vždy len bezpečné a príjemné miesto na život. Teda nielen premýšľajú, ale aktívne sa aj na rôzne nepríjemné scenáre pripravujú.

Chcú byť zväčša v utajení. Dôvod je prostý: obávajú sa, že v prípade krízy by sa pre nahromadené zásoby mohli stať terčom agresorov. Zvěřina patrí medzi preppermi k výnimkám, chce sa o svoje rady a skúsenosti podeliť.

Ide presne o ten typ človeka, ktorého by ste pri katastrofe chceli mať po boku. Vlastní strelnicu a obchod so zbraňami v Trenčíne. Je aj šéfom občianskeho združenia Strážca – Ranger, ktoré združuje dobrovoľných aj profesionálnych strážcov prírody. Zvěřina zároveň pôsobí ako dobrovoľný záchranár a na Facebooku spravuje prepperskú skupinu PREŽIJEM !!!, kde si ľudia vymieňajú rady a poznatky o prežití v nepriaznivých situáciách. Skupina začala rýchlo rásť v roku 2020, dnes má viac ako 5-tisíc členov. „Od pandémie sa s preppermi roztrhlo vrece,“ priznáva.

K Zvěřinovej strelnici sa dostanete cez trojo ťažkých železných dverí. Nachádza sa totiž v trenčianskom bunkri, ktorý bol vybudovaný za socializmu. Jeho kapacita bola pôvodne až 250 ľudí. Ako kryt civilnej obrany však nestihol byť skolaudovaný. Prišla revolúcia, upadol do zabudnutia, až pokým sa nedostal do Zvěřinových rúk.

„Kryt má vlastný vodovod s pitnou vodou a využíva existujúce kanalizácie a pretlakovú filtroventiláciu – vzduch sa nasáva vonku, agregáty ho tlačia dnu cez filtre – teraz zvnútra nasávajú vzduch, ktorý tlačia von. V prípade potreby sa len nasadia uhlíkové filtre, ktoré sú odložené a starostlivo zabalené – tie ochránia pred chemickými plynmi aj radiáciou,“ vysvetľuje ochranné mechanizmy nemalého komplexu. V prípade nutnosti by bolo žiaduce, aby sa v ňom nachádzal zdravotník či odborník na zbrane. „Sme taká partia,“ vraví Zvěřina. Nepredpokladá však, že bude naozaj potrebné takýto kryt využívať.

Škrečkovanie nie je to najdôležitejšie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa