V prípade podozrení zo spáchania trestných činov pri výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 vzniesli policajti ďalšie obvinenia. K obvineniu z ohrozovania a poškodzovania životného prostredia už obvineným 48-ročnému občanovi Španielskeho kráľovstva Juanovi J. B. S. a 53-ročnému občanovi Nemeckej spolkovej republiky Michaelovi H. pribudlo tiež obvinenie zo zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi spáchaného formou spolupáchateľstva. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Dodáva, že vyšetrovateľ zároveň vzniesol obvinenie v súvislosti s ustanoveniami zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb v prípade zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi spoločnosti D4R7 Construction. „Obvinení ako konatelia spoločnosti nekonali v rámci svojej riadiacej činnosti pri rozhodovaní s náležitou starostlivosťou," vysvetlila polícia.

D4R7 diaľnica výstavba
Neprehliadnite

V Bratislave otvorili v rámci obchvatu D4/R7 novú časť križovatky Rača

Konanie sa týkalo zhodnocovania odpadu v celkovom množstve 507 020 ton, pochádzajúceho z výkopových prác v areáli autobusovej stanice Mlynské nivy, ktorý použili na povrchovú úpravu terénu pri výstavbe telesa komunikácie nultého obchvatu hlavného mesta. „Konali pritom bez udeleného súhlasu príslušného orgánu štátnej správy, a tým aj v rozpore so zákonom," upozornila polícia. „Týmto konaním došlo k spáchaniu vyššie uvedeného skutku v rozsahu cirka 7 757 406 eur," dodali policajti.

V prípade preukázania viny pred súdom hrozí obvineným trest odňatia slobody v trvaní od troch až do ôsmich rokov. Obvinení sú v súčasnosti stíhaní na slobode.

Oboch polícia už na konci mája 2020 obvinila z trestného činu ohrozovania a poškodzovania životného prostredia, ktoré sa malo týkať nelegálnej ťažby materiálu na výstavbu diaľnice.