Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ukončila posudzovanie predložených žiadostí stavebných spoločností o účasť v súťaži v prípade dostavby D1 s tunelom Višňové. K súťažnému dialógu na stavebnú časť vyzve tri konzorciá. Informovala o tom vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Eva Žgravčáková.

V predložených žiadostiach o kvalifikáciu sa hodnotili referencie a ekonomická kondícia. Vybrané spoločnosti teraz v súťažnom dialógu predstavia konkrétne technické riešenia na dostavbu diaľničného úseku a po ukončení súťažného dialógu budú vyzvané na predloženie konečných ponúk zahŕňajúcich aj cenu.

Výzvu k súťažnému dialógu dostanú Združenie Metrostav, D1 Lietavská Lúčka - Dubná Skala vrátane tunela Višňové (Metrostav DS Slovensko, Metrostav Česko), výberovým konaním prešlo aj Združenie D1 Strabag - Doprastav - Váhostav - TuCon (Strabag Slovensko, Doprastav Slovensko, Váhostav, SK Slovensko, TuCon Slovensko) a Skanska (Skanska SK Slovensko, Skanska Česko, Skanska S.A. Poľsko).

REGIONY: ELEKTRONICKA DIALNICNA ZNAMKA
Neprehliadnite

Mýtnikom bude štát. Aj za cenu, že nový systém nepripraví včas

Žiadosť o účasť v súťaži predložilo aj konzorcium Ferrovial Agroman Slovakia a Budimex S.A. , podmienky súťaže však nesplnilo. „Konzorcium bolo vylúčené z dôvodu nepredloženia požadovaných dokladov a voči vylúčeniu nepodalo námietku," priblížila Žgravčáková.

NDS tvrdí, že ide o jej historicky najotvorenejšiu súťaž. „Pred vyhlásením súťaže sme opakovane konzultovali návrh súťažných podkladov s odbornou verejnosťou v rámci prípravných trhových konzultácií, následne všetky relevantné návrhy boli zapracované do súťažných podkladov," zdôraznili diaľničiari. Projekt posúdil Útvar hodnoty za peniaze, Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), súťažné podklady boli tiež predmetom ex-ante kontroly zo strany Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Diaľničiari návrhy a pripomienky úradu zapracovali do súťažných podkladov. Tendrovú dokumentáciu odsúhlasilo aj Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR.