Daniari sa v poslednom období čoraz častejšie posielajú výzvy tým, ktorí pracovali v zahraničí, kvôli vysvetleniu, prečo nezahrnuli príjmy z cudziny do slovenského daňového priznania. Jednoducho ich podrobia daňovej kontrole, preto treba byť na to včas pripravení.

Podľa Zuzany Blažejovej, výkonnej riaditeľky spoločnosti KPMG Slovensko, išlo predovšetkým o prípady, keď má daňovník otvorený bankový účet v zahraničí a príjmy pripísané na tento bankový účet prevyšujú príjmy, ktoré daňovník deklaroval vo svojom daňovom priznaní.

„Mohlo pritom ísť o príjmy oslobodené od dane, ako sú napríklad dividendy prijaté zo ziskov spoločností, dosiahnutých od roku 2004 do roku 2016. Daňový úrad sa však môže zaujímať o charakter daných príjmov aj v danom prípade,“ spresňuje Z. Blažejová. 

Ako dodáva Róbert Kalmár, vedúci tímu daňového poradenstva spoločnosti VGD Slovakia, neraz mohlo ísť aj o rôzne druhy príjmov, najčastejšie o kapitálové či ostatné príjmy fyzických osôb. Často mohli byť oslobodené od dane.

„Preto odporúčam mať i takéto príjmy riadne zdokumentované, aby daňovník vedel v prípade výzvy reagovať na požiadavku správcu dane v požadovanej lehote,“ dodáva R. Kalmár. To isté platí aj pri všetkých zdaniteľných príjmoch.

Dane treba správne vysporiadať

Povinnosť vyrovnať si daň a podať daňové priznanie za minulý rok nemajú len Slováci, ktorí pracujú doma, ale aj tí, ktorí zarábajú v cudzine, či už pravidelne alebo príležitostne. V prvom rade si musí každá fyzická osoba podľa R. Kalmára vyriešiť otázku daňovej rezidencie.

Pri platení daní sa totiž posudzuje najmä to, či daňovník je rezidentom Slovenska alebo nie. Ním sa možno stať, ak niekto odchádza za prácou len dočasne, ale naďalej sa do našej krajiny opakovane a pravidelne vracia. Inak povedané, rezidentom je ten, kto sa tu zdržiava aspoň 183 dní do roka.

Vo všeobecnosti si mnohí ľudia myslia, že ak

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa