Na príjmoch z daní právnických osôb sa v Írsku v roku 2021 zhruba tretinou podieľali len tri spoločnosti. Podľa prieskumu írskej rady pre fiškálne záležitosti IFAC tieto tri firmy zaplatili 5,2 miliardy eur a v predchádzajúcich štyroch rokoch bol tento podiel takmer rovnaký. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Za minulý rok je podľa odhadov toto číslo ešte vyššie. To naznačuje, že daňové príjmy v Írsku sú ešte koncentrovanejšie, ako sa doteraz predpokladalo.

Príjmy Írska z korporátnych daní v minulých rokoch prudko vzrástli. Väčšina príjmov však čoraz viac pochádza len od malého počtu veľkých nadnárodných spoločností so zahraničným vlastníkom, prevažne technologických a farmaceutických.
Prieskum naznačil, že skupina veľkých daňových poplatníkov je ešte menšia, než sa pôvodne predpokladalo. To poukazuje na riziko nadmernej závislosti od hŕstky spoločností.

Názvy firiem nie sú v prieskume uvedené, ale medzi nadnárodné korporácie s významnou prítomnosťou v Írsku patria Apple, Microsoft, Pfizer, Intel, Alphabet a Meta Platforms. Všetky tieto firmy sú zo Spojených štátov. Nedávne údaje zverejnené daňovým úradom ukázali, že 57 percent firemných daní za minulý rok pochádza len od desiatich spoločností.

Správa prichádza v čase hromadného prepúšťania v technologickom sektore a pred globálnou revíziou pravidiel zdaňovania právnických osôb, ktorá zrejme zníži výber daní v Írsku. Minister financií Michael McGrath v apríli oznámil plán na zriadenie dlhodobého investičného fondu, do ktorého sa budú odvádzať prebytky z daní z príjmov právnických osôb. Koľko prostriedkov bude do fondu každoročne uložených, zatiaľ nestanovili.

Apple
Neprehliadnite

Pre Apple je prepúšťanie zamestnancov poslednou možnosťou. Firma skúša náklady znížiť inde