Ak by sa voľby do Národnej rady konali v januári, vyhrala by ich strana Hlas so ziskom 18 percent hlasov. Na druhom mieste by skončila strana SaS s podporou 14,2 percenta. Tretia by bola strana Smer s 13,8 percenta hlasov. Prieskum robila agentúra AKO pre reláciu Na hrane TV Joj na vzorke 1 000 respondentov.

Hnutie OĽaNO by podporilo 9,3 percenta opýtaných. Progresívne Slovensko by získalo 8,5 percenta hlasov a hnutie Sme rodina 6,5 percenta. Nasleduje Republika so ziskom 6,2 percenta a KDH so šiestimi percentami.

Koaličná strana pred bránami parlamentu

Pred bránami parlamentu by zostali Aliancia so štyrmi percentami hlasov a SNS s 3,6 percenta. Do NR SR by sa nedostali ani ĽSNS s 2,9 percenta a Za ľudí s 2,2 percenta.

Dobrú voľbu a Umiernených by volili dve percentá voličov, Spolu-občiansku demokraciu 0,8 percenta. Hnutie Socialisti.sk a Maďarské fórum by mali zhodne po 0,5 percenta. KSS a Naša vlasť by zhodne získali po 0,3 percenta hlasov, Život - národná strana a Národná koalícia by mali po 0,2 percenta.

Počet kresiel 

Hlas by podľa výsledkov prieskumu získal 33 mandátov v parlamente, SaS 26 poslancov a Smer celkovo 25 poslancov. OĽANO by obsadilo 17 kresiel, Progresívne Slovensko 15 miest, Sme rodina by malo 12, Republika a KDH zhodne po 11 poslancov.

Prieskum o predčasných voľbách

Agentúra AKO urobila pre reláciu Na hrane aj prieskum o predčasných voľbách. Viac ako 35 percent Slovákov je za predčasné voľby a nechce, aby súčasná vláda dovládla celé štyri roky. S predčasnými voľbami viac súhlasí, ako nesúhlasí 17 percent ľudí. Určite proti skráteniu obdobia súčasnej vlády je 27,3 a skôr proti predčasným voľbám 17,3 percenta respondentov. Nechcelo alebo nevedelo odpovedať 3,6 percenta oslovených.

Zaujímavosťou je, že takmer 60 percent (59,5 percenta) prívržencov hnutia Sme rodina by chcelo predčasné voľby, hoci je strana v koalícii. 

Spomedzi strán zastúpených v parlamente sú výsledky z pohľadu voličov jednotlivých strán nasledujúce: Hlas-SD (82,8 percenta), Kotlebovci ĽS NS (85 percent), SaS (28,5percenta), OĽaNO (11,6 percenta), SaS (28,2 percenta), Za ľudí (21,4 percenta), Republika (95percent), Smer-SD (80,9 percenta).

Zber dát prebiehal telefonicky od 10. do 17. januára.

Ďalšie dôležité správy

Mimoparlamentná strana Hlas-SD si na sobotňajšom sneme 26. júna 2021 v Nitre volí ďalšieho z podpredsedov, štyroch členov predsedníctva a prijme základné programové tézy. Na sneme sa zišlo 400 delegátov z celého Slovenska. Ide o prvý riadny snem strany od jej vzniku. Na snímke predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Najnovšie volebné preferencie: Voľby by vyhral Hlas pred SaS a Smerom