V množstve protilátok, ktoré produkujú vakcíny typu mRNA v porovnaní s inaktivovanými celovírusovými vakcínami, existuje výrazný rozdiel, ukázala hongkonská štúdia, zverejnená v odbornom časopise The Lancet.

Výskumníci porovnávali hladiny protilátok zdravotníckych pracovníkov, ktorí dostali obe dávky vakcíny Comirnaty od firiem Pfizer/BioNTech, s druhou skupinou zaočkovanou látkou od čínskej spoločnosti Sinovac Biotech. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že Pfizer je vakcína založená na použití genetickej informácie priamo z vírusu, ktorá je vložená do tukového obalu. Vďaka tomu sa RNA dostane jednoduchšie do buniek (takto ju definuje slovenský Národný portál zdravia).

Naproti tomu Sinovac patrí medzi inaktivované celovírusové vakcíny. Vírus SARS-CoV-2 je vtedy v očkovacej látke inaktivovaný, no stále žije. Znamená to, že nespôsobuje ochorenie, ale generuje imunitnú odpoveď.

Dôležité zistenia

Podľa štúdie z Hongkongu hladina protilátok bojujúcich proti ochoreniu covid-19 bola v prípade očkovania Pfizerom 10-násobne vyššia než pri vakcíne Sinovac. Aj keď to nevytvára celkový obraz o dosiahnutej imunite či účinnosti vakcín, „rozdiel v koncentráciách neutralizujúcich protilátok identifikovaný v našej štúdii predznamenáva podstatné rozdiely v účinnosti vakcín,“ vybrala z vyjadrenia vedcov agentúra Bloomberg.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa