Iba 28-ročný Tomáš Halgaš je jedným z prvých Slovákov, ktorým sa podarilo svoju start-upovú ideu rozvinúť a predať niektorej z veľkých technologických firiem.

Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce komunity. Projekt Sphere vo štvrtok (21. 10.) prevzala ako svoju najnovšiu akvizíciu jedna z najväčších sociálnych sietí na svete, spoločnosť Twitter.

Ide o veľký úspech Slováka, ktorý vyštudoval matematiku a informatiku na Oxfordskej univerzite a svoj start-upový nápad rozvinul s Nickom D’Aloisiom. Ten už ako 17-ročný predal svoj prvý startupový projekt do Yahoo.

Twitter plánuje použiť najlepšie nápady a riešenia zo start-upu Sphere a nasadiť ich do svojej sociálnej siete. Tím Sphere - vrátane Halgaša a D’Aloisia - prejde do Twitteru a bude pokračovať vo vývoji v rámci tímov Komunity (Communities), Priame správy (DMs), Tvorcovia (Creators) a Tvíty (Tweets - centrálna mechanika Twitteru).

Sphere spája ľudí do komunity

Na konci roka 2015 založili D'Aloisio a Halgaš ako spoločnosť Sphere Knowledge Limited. Ako mnohé iné start-upy, Sphere začal s úplne iným cieľom. Pôvodná idea bola pomôcť ľuďom nachádzať a neustále zdieľať znalosti prostredníctvom online trhoviska platených expertov, prepojených cez skupinový čet.

Skúsenosti ukázali, že najhodnotnejšie konverzácie vznikali v skupinách, ktorých členovia k sebe cítili silnú príslušnosť. Na základe tohto sa novým cieľom aplikácie Sphere stala výzva, aby si každý človek našiel svoju komunitu.

„Väčšina skupín trpí klasickými chorobami online komunikácie, ktoré bránia vzniku komunity. Reč je o trápnom tichu počas četovania či častom posune komunikácie divným smerom. Naša aplikácia tieto nedostatky rieši tým, že čistíme konverzácie od neaktuálnych príspevkov a podporujeme ľudí vo výmene informácií a názorov,“ povedal Halgaš.

Dodal, že boli vždy presvedčení, že vytvorenie priestoru, v ktorom sa darí zmysluplným konverzáciám, je jednou z najzásadnejších výziev súčasnosti. Preto je osobne rád, že sa im podarilo k tejto výzve prispieť ich riešením.

„Fakt, že sa Twitter rozhodol našu aplikáciu kúpiť a naše nápady začleniť do svojej sociálnej siete, je toho potvrdením,“ hovorí mladý biznismen.

Start-upu verili známi investori

Samostatná aplikácia Sphere Messenger akvizíciou zo strany spoločnosti Twitter zanikne. Zámerom Twitteru je nasadiť najlepšie nápady a riešenia zo Sphere v rámci Twitter aplikácie. Súčasťou akvizície je aj prechod Tomáša s tímom do Twitteru, kde budú pokračovať vo svojej misii meniť skupiny ľudí na webe na pulzujúce komunity.

Projekt Sphere s tímom 30+ ľudí financovali slávni investori ako Index Ventures, Horizons Ventures, Mike Moritz (jeden z prvých investorov do Google), Brian Chesky (zakladateľ Airbnb) a Sean Rad (zakladateľ Tinderu).

Halgaš  v roku 2011 odišiel do Veľkej Británie študovať na Oxfordskú univerzitu, kde získal bakalársky a neskôr magisterský titul v odboroch Matematika a Informatika (Computer Science). Po ukončení štúdia pracoval krátky čas ako inžinier v spoločnosti Facebook.

V budúcnosti sa chce vrátiť na Slovensko a pomáhať inšpirovať študentov na vysokých školách a odovzdávať im svoje vedomosti a skúsenosti. Zároveň sa chce zapojiť do rozvoja slovenskej start-upovej scény a pomôcť rozvíjať slovenské dobrovoľnícke komunity a záujmové skupiny. Tomáš má 28 rokov a pochádza z Bratislavy.

Bitcoin
Neprehliadnite

Twitter spúšťa platby bitcoinom, mohol by priniesť výrazne lacnejšie cezhraničné platby