Sadzby hypoték sa od začiatku roka viac ako zdvojnásobili, nakoľko FED pokračuje v agresívnom zvyšovaní úrokových sadzieb s cieľom znížiť pretrvávajúcu infláciu na vysokých hodnotách.

Tieto opatrenia, ktorých cieľom je dostatočne ochladiť ekonomiku a obmedziť cenové tlaky, výrazne zaťažili sektor bývania, ktorý je citlivý na úrokové sadzby, keďže očakávania sprísnenia zo strany FEDu viedli k prudkému nárastu výnosov štátnych dlhopisov. Výnosy 10-ročných dlhopisov slúžia ako referenčná hodnota pre sadzby hypoték.

Priemerná zmluvná sadzba 30-ročnej hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou sa v týždni končiacom 7. októbra zvýšila o 6 bázických bodov na úroveň 6,81 percenta, zatiaľ čo index MBA Market Composite, ktorý je ukazovateľom objemu žiadostí o hypotekárne úvery, klesol oproti predchádzajúcemu týždňu o 2 percentá a v porovnaní so situáciou pred rokom sa znížil o približne 69 percent.

MBA index nákupov, meradlo všetkých žiadostí o hypotekárny úver na kúpu rodinného domu, klesol oproti predchádzajúcemu týždňu o 2,1 percenta a je o 39 percent nižší ako pred rokom. MBA index refinancovania klesol minulý týždeň o 1,8 percenta a je o 86 percent nižší ako pred rokom.

Výstavba a predaj domov v posledných mesiacoch výrazne oslabili, pričom opätovný predaj domov zaznamenal sedem mesiacov poklesu v rade. Ceny domov však zostávajú vysoké aj napriek tomu, že rast cien domov sa spomaľuje, čo znižuje dostupnosť pre kupujúcich, keďže aj naďalej pretrváva nedostatok nehnuteľností na predaj.

Ďalšie dôležité správy