Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala ľudí na očkovanie proti ochoreniu covid-19. Nemali by s ním váhať a mali by tak urobiť v letných mesiacoch. Odmieta spochybňovanie očkovania. Zároveň žiada politikov, aby sa správali zodpovedne.

Hlava štátu zároveň poprosila ľudí, aby zvážili mieru rizika, ktorú nové kmene vírusu môžu spôsobiť nezaočkovaným ľuďom. „Nečakajte, prosím, až na príchod tretej vlny, lebo to už môže byť neskoro. Istotu, že vakcína nás ochráni pred vírusom, máme až niekoľko týždňov po druhej dávke," povedala.

Prezidentka tiež rešpektuje právo politickej opozície a každého občana poukazovať na zlyhania vlády. Poznamenala však, že ak opozícia nevyzýva ľudí na očkovanie, tak by ich od neho aspoň nemala odhovárať.

JB 36 Ebersberg - Na archívnej snímke z 15. mája 2021 prázdne ampulky vakcíny od spoločnosti Pfizer-Biontech ležia v boxe počas očkovania proti ochoreniu COVID-19 vo vakcinačnom centre v nemeckom meste Ebersberg pri Mníchove. Európska agentúra pre lieky (EMA) schválila v piatok 28. mája 2021 použitie vakcíny od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech pre deti vo veku od 12 do 15 rokov. EMA o tom informovala na Twitteri. Ako píše agentúra AFP, ide o prvú očkovaciu látku proti chorobe COVID-1
Neprehliadnite

Vláda daruje časť vakcín proti ochoreniu Covid-19 iným krajinám

Úroveň zaočkovanosti na Slovensku je jedna z najnižších v rámci krajín Európskej únie. „V situácii, keď v očkovaní zaostávame, vysielať signály spochybňujúce očkovanie je veľmi nezodpovedné. Priamo totiž ovplyvňujú našu schopnosť prekonať ďalšiu vlnu pandémie s čo najmenšími stratami – na životoch, na zdraví, aj na ekonomickej situácii našich rodín," uviedla Čaputová.

Úlohou vlády je strpieť kritiku opozície a ľudí, a naprávať chyby. „Chcem preto požiadať politických lídrov, aby nerobili kroky, ktoré môžu mať pre nás všetkých tragické následky a aby konali s pocitom zodpovednosti za životy a zdravie občanov," poznamenala Čaputová.