Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválila v nedeľu  Národná rada SR.

Novela stanovuje, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny Covid preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu covid-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

O podpísaní novely prezidentkou informoval jej hovorca Martin Strižinec v pondelok neskoro večer.

Novela umožňuje ÚVZ alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu covid-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Na snímke protestujúci proti vládnym opatreniam pred vstupnými dverami do budovy Národnej rady (NR) SR v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Poslanci schválili novelu o výhodách pre očkovaných, Kollárovi ustúpili

Legislatíva hovorí o zavedení možnosti zohľadňovať očkovanie proti ochoreniu covid-19 pri prijímaní protipandemických opatrení ÚVZ. Zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali ochorenie covid-19, a negatívne otestovaní ľudia budú môcť po preukázaní sa Covid preukazom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení obmedzené.

Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní a schválil ju v nedeľu 25. júla. Novela zákona začne platiť odo dňa vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave pokračuje protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu 24. júla 2021 v Bratislave. Ľudí je však menej ako popoludní, situácia je pokojnejšia. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Protest antivaxerov pred parlamentom pokračoval v sobotu do noci, nevzdajú to ani v ďalšie dni