Na Slovensku je hra na záujem o referendum. Je nezodpovedné burcovať ľudí a rozvíjať vášne pre to, aby mohla opozícia útočiť na prezidentský úrad, o ktorý jej do budúcna ide.

Takto číta aktivity opozície vo veci referenda prezidentka SR Zuzana Čaputová. Uviedla to v diskusnej relácii Braňo Závodský naživo na rádiu Expres.

Niekto chce klamať a zavádzať

Prezidentka má pochybnosti, či opozičným politikom ide v otázke referenda naozaj o referendum. Keby oň išlo, tak po diskusii s ústavnými právnikmi by sa dali naformulovať otázky tak, aby sa dalo vypísať. „Namiesto toho čelím absolútnym bludom a klamstvám a naozaj ma to vyrušuje," podotkla. 

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Fico vyzval prezidentku Čaputovú, aby umožnila referendum a neobracala sa na Ústavný súd

Prezidentka skonštatovala, že marenie referenda nie je to, ak sa rozhodne otázky overiť na Ústavnom súde SR. Niekto chce podľa nej pri referende vedome klamať a zavádzať.

Vláda má podľa prezidentky svoj podiel na tom, ako je pandémia manažovaná a aká je výsledná situácia. Slovensko zaostáva v efektivite krokov, vymožiteľnosti práva alebo vynucovaní opatrení. Ocenila však zlepšenie komunikácie opatrení a pandémie.

Veľký problém

Hlava štátu tiež poukázala, že „zaseknuté" koaličné reformy sú veľkým problémom, pretože sú na ne viazané financie z Európskej únie. Vláda má podľa nej legitimitu, sú v nej dobrí ľudia, ale je zaťažená vlastnými konfliktami a nevie tak reformy dotiahnuť do konca.

Líder Sloboda a solidarita Richard Sulík (vľavo) a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár (vpravo)
Neprehliadnite

Liberáli kritizujú hnutie Sme rodina: Prestaňte s populistickou rétorikou pri reformách

„Ak nie je vôľa vládnuť, tak je to problém," zhodnotila. Čaputová tvrdí, že o reformách komunikuje s jednotlivými členmi vlády.

V súvislosti so zmenou paragrafu 363 povedala, že by bola na mieste reforma celej prokuratúry.

Na snímke nezaradený poslanec NR SR Tomáš Valášek počas rokovania 28. schôdze parlamentu 4. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

S Kollárom by si mali spraviť poriadok, podľa Valáška môže Slovensko prísť o milióny eur