Český prezident Miloš Zeman prijal v nedeľu vo svojom sídle na zámku v Lánoch (na snímke) predsedu hnutia ANO a úradujúceho premiéra Andreja Babiša. Krátko po jeho príchode Zeman prostredníctvom svojho hovorcu zablahoželal víťazom volieb a všetkým zvoleným poslancom, informoval spravodajský server ČT24.

Prezidenta po stretnutí s A. Babišom odviezli do Ústrednej vojenskej nemocnice, kde ho hospitalizovali.

Andrej Babiš zhruba pol hodinu po svojom príchode odišiel z rezidencie v Lánoch vedľajším vchodom a čakajúcich novinárov ignoroval. Krátko nato zo zámku odišla sanitka v sprievode vládnych limuzín.

Miloš Zeman a Andrej Babiš
Neprehliadnite

Babiš prehral voľby, prezident Zeman ho aj tak prijme ako prvého. Koalície sú podvod, tvrdí

Blahoželanie zverejnil hovorca

„Blahoželám víťazom volieb a všetkým poslancom, ktorí boli zvolení, bez ohľadu na ich príslušnosť k politickým stranám a zoskupeniam. Prajem im mnoho úspechov v ich ďalšej práci," odkázal deň po voľbách prezident Zeman.

Vo voľbách získala najviac hlasov koalícia SPOLU, Babišovo hnutie ANO má však vďaka volebnému systému o jedného poslanca viac.

Jeho hovorca Jiří Ovčáček zverejnil vyhlásenie krátko po tom, čo na zámok v Lánoch prišiel Andrej Babiš, ktorý však avizoval, že vopred dohodnutá schôdzka s prezidentom sa nemá týkať výsledku volieb.

Hovorca potvrdil, že premiér Andrej Babiš nedostal na zámku v Lánoch od prezident Miloša Zemana poverenie na rokovania o zostavení novej vlády. „Áno, môžem to potvrdiť. O tom by sme informovali štandardnou cestou," napísal podľa serveru Lidovky.cz Ovčáček.

Hospitalizácia prezidenta

Miloša Zemana  v nedeľu hospitalizovali pre komplikácie pri liečbe. Je v starostlivosti odborníkov, jeho diagnózu nezverejnili. Na tlačovom brífingu v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) informoval médiá Zemanov ošetrujúci lekár a riaditeľ ÚVN Miroslav Zavoral.

Po príchode do nemocnice, kam ho priviezla sanitka z rezidencie v Lánoch, bol prezident podľa servera iDnes.cz očividne bezvládny. Na miesto prišla aj jeho manželka Ivana a dcéra Kateřina.

Český prezident Miloš Zeman počas prijatia na hospitalizáciu v  Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe 10. októbra 2021
Zdroj: TASR
Český prezident Miloš Zeman počas prijatia na hospitalizáciu v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe 10. októbra 2021

„Prezident bol hospitalizovaný na moje odporučenie. Poznáme jeho diagnózu, ale nemám súhlas so zverejnením," uviedol M. Zavoral. Povedal, že Zeman je momentálne hospitalizovaný na oddelení intenzívnej medicíny. Stav prezidenta tak zostáva naďalej nejasný, konštatuje server Novinky.cz.

Spolu a STAN-Piráti žiadajú poverenie

Koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) už v sobotu večer spoločne s koalíciou Pirátov a Starostov oznámila podpis memoranda o povolebnom vyjednávaní, pripomína ČT24. Vyzvali prezidenta, aby vyjednávaním o zostavení vlády poveril lídra SPOLU Petra Fialu.

Obe zoskupenia sa v memorande zaväzujú, že chcú spoločne vytvoriť väčšinovú vládu. V 200-člennej Poslaneckej snemovni budú mať zástupcovia koalícií dovedna 108 mandátov.

„Strany deklarujú vôľu vytvoriť spoločne vládu a žiadajú prezidenta, aby poveril Petra Fialu vyjednávaním o zostavení takejto vlády," uvádza sa v memorande, z ktorého citoval líder koalície SPOLU a možný budúci český premiér Petr Fiala (ODS).

Líder koalície Piráti/STAN Ivan Bartoš (Piráti) označil memorandum za prvý krok na ceste k zostaveniu demokratickej vlády.

Aj Babiš by však chcel zostavovať novú vládu, a to s víťaznou koalíciou SPOLU, pripomína server. Očakáva, že po ďalšej schôdzke so Zemanom, ktorá je dohodnutá na stredu, bude jasné, či ho hlava štátu poverí zostavovaním vlády.

Volebné výsledky a účasť

Víťazom českých parlamentných volieb, ktoré sa konali v piatok a sobotu, sa stala koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) so ziskom 27,79 percenta hlasov, získala 71 mandátov.

Ako druhá skončila strana ANO premiéra Andreja Babiša, ktorá získala 27,12 percenta hlasov (72 mandátov).

Tretia skončila liberálna koalícia Piráti a Starostovia (PirátiSTAN) so ziskom 15,62 percenta hlasov (37 mandátov) a štvrtá strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru, ktorá získala 9,56 percenta hlasov (20 mandátov). Volebná účasť dosiahla 65,43 percenta.

Petr Fiala a Andrej Babiš
Neprehliadnite

Koniec Babišovej éry. SPOLU a Piráti/STAN sa dohodli, že vytvoria vládu, premiérom bude Fiala