Americký prezident Joe Biden v stredu (31. 3.) sľúbil, že veľké spoločnosti ako Amazon zaplatia svoj spravodlivý podiel na daniach, čo mu umožní získať financie na ambiciózny plán investícií do infraštruktúry v hodnote 2 biliónov USD. Podľa prezidenta nejde o žiadnu „odplatu" bohatým a úspešným, ale o skutočnosť, že Amazon platí v USA nulové federálne dane, čo považuje za „nesprávne".

Biden v stredu predstavil svoj rozsiahly plán na podporu rozvoja infraštruktúry - diaľnic, mostov a prístavov, ako aj na modernizáciu telekomunikačných zariadení, a tiež zlepšenie financovania výskumu a vývoja na zvýšenie konkurencieschopnosti USA, najmä v porovnaní s Čínou.

Kľúčovým zdrojom financovania by malo byť zvýšenie sadzby dane z príjmu právnických osôb z 21 percent na 28 percent a sprísnenie prístupu k daňovým rajom, aby sa zabránilo plateniu daní mimo USA.

KK3 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí 2. marca 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok vyhlásil, že Spojené štáty budú mať do konca mája dostatok dávok vakcín na zaočkovanie celej dospelej populácie krajiny. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks about efforts to combat COVID-19, in the State Dining Room of the White House, Tuesday, March 2, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Biden chce v USA presadiť zákaz kúpy a predaja útočných zbraní

To sa však nepáči veľkým korporáciám, ktoré sa tešili z daňových úľav. Tie koncom roka 2017 podpísal vtedajší prezident Donald Trump. Jeho opatrenie zredukovalo podnikovú sadzbu dane z 35 percent na 21 percent. S rôznymi odpočtami a „dierami" v predpisoch bola nakoniec priemerná sadzba dane, ktorú korporácie skutočne platia, oveľa nižšia.

Podľa nedávnej analýzy Spoločného výboru pre dane platia firmy v USA priemernú sadzbu dane iba 8 percent v porovnaní so 16 percent pred rokom 2017.

Biden vo svojom prejave v Pittsburghu vyjadril rozhorčenie nad nerovnováhou medzi daňami platenými najbohatšími spoločnosťami a daňovou záťažou pre ľudí zo strednej triedy. Citoval pritom štúdiu z roku 2019, ktorá ukázala, že 90 spoločností z rebríčka Fortune 500, najväčších spoločnosti na svete vrátane Amazonu, neplatí ani jeden cent federálnej dane z príjmu.

To je len nesprávne," skonštatoval prezident. Hasič a učiteľ platia 22 percent a Amazon a 90 ďalších významných spoločností platia nulové federálne dane? Týmto to ukončím," vyhlásil.

Bidenov návrh však musí ešte schváliť Kongres.

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden sa chce v roku 2024 znova uchádzať o post prezidenta

Viceprezident internetového giganta Amazon Jay Carney v stredu obhajoval daňové kredity na výskum a vývoj. Pripomenul, že americkí zákonodarcovia tento kredit od jeho vzniku v roku 1981 niekoľkokrát predĺžili a v roku 2015 ho prezident Barack Obama zmenil na trvalý.

Biden argumentoval, že zvýšenie dane z príjmu právnických osôb nie je „o penalizovaní nikoho". Cieľom jeho osemročného investičného plánu je „vybudovať spravodlivejšiu ekonomiku, ktorá dá všetkým šancu uspieť a vytvorí milióny pracovných miest a dobre platených pracovných miest".

Podniky však už vyslali prvé signály nesúhlasu s Bidenovým plánom. „Sme presvedčení, že návrh je nebezpečne nesprávny, pokiaľ ide o spôsob financovania infraštruktúry," uviedla vo vyhlásení obchodná komora (Chamber of Commerce).

Tzv. okrúhly stôl Business Roundtable uviedol, že sa „dôrazne stavia" proti všeobecnému zvýšeniu dane z príjmu právnických osôb.