Rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní obviniť členov strany Smer-SD Roberta Kaliňáka a Roberta Fica je autonómnym rozhodnutím týchto orgánov. Po rokovaní vlády to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Verí zároveň, že obvinenia sú podložené aj relevantnými dôkazmi.

Rovnosť pred zákonmi

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) prípad nechcel komentovať, nemá o ňom bližšie informácie, predpokladá, že sa v súčasnosti realizujú procesné úkony.

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO) neočakáva v parlamente prekvapenia pri prípadnej žiadosti o zadržanie poslanca alebo jeho vzatie do väzby. Predpokladá, že poslanci OĽANO to podporia.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš potvrdil, že ak kompetentné orgány požiadajú parlament o zadržanie alebo vzatie do väzby poslanca Fica, členovia klubu OĽANO im nebudú brániť v práci. ,,Budú hlasovať za. Rovnosť pred zákonom a funkčný právny štát sú hodnoty, za ktoré naše hnutie bojuje od svojho vzniku," povedal Šipoš.

Politická pomsta

Líder Smeru-SD Robert Fico považuje svoje obvinenie za politickú pomstu a pokus zlikvidovať predsedu najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.

,,Národná kriminálna agentúra ma dnes ako opozičného lídra štvrtýkrát politicky obvinila. Nie preto, že by som bol podozrivý z korupcie alebo inej ekonomickej trestnej činnosti. Ale preto, že si ako opozičný politik robím svoju robotu," vyhlásil v stanovisku Fico. Poukázal na to, že Smer-SD denne upozorňuje na neschopnosť vlády a prezidentky, ale aj manipulácie trestného systému.

Založenie zločineckej skupiny

,,V obvinení si doslova vymysleli príbeh, ako som vraj vytvoril zločineckú skupinu, ktorá mala škodiť Kiskovi, Matovičovi a Kollárovi," povedal Fico. Zoznam poškodených je podľa neho ,,dôkaz nad dôkazy", že ide o politický revanš. Skonštatoval, že je obvinený preto, lebo bol v rokoch 2006 – 2018 predsedom vlády a nahlas hovoril o daňových podvodoch lídra OĽANO Igora Matoviča a exprezidenta Andreja Kisku.

V súvislosti so svojím obvinením tvrdí, že všetko bolo organizované na pokyn a so súhlasom vládnych politických špičiek. Nad rámec právneho štátu a demokracie považuje Fico aj obvinenie advokátov Roberta Kaliňáka a Mareka Paru.

,,Ide o zjavný pokus zločineckých štruktúr na NAKA a na Úrade špeciálnej prokuratúry zlikvidovať efektívnu obhajobu obvinených v prípadoch zjavného krivenia spravodlivosti a manipulácie s trestnými konaniami v neprospech nominantov opozície," myslí si Fico.

Hlas žiadosť o zadržanie nepodporí

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho nepodporia prípadnú žiadosť o zadržanie či väzobné stíhanie poslanca a expremiéra Roberta Fica (Smer-SD). Vyhlásil to Pellegrini na stredajšej tlačovej konferencii. Zdôraznil prezumpciu neviny a potrebu dôkazov.

,,Nemáme istotu, práve naopak, sme presvedčení, že v tomto prípade nie je garantovaná spravodlivosť na Slovensku," uviedol Pellegrini s tým, že sa napokon možno preukáže nezákonnosť takéhoto konania. Deklaroval, že jeho poslanci budú pozorne sledovať argumenty orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). ,,OČTK musia pôsobiť výlučne na základe zákona. O vine a nevine obvinených musia rozhodovať nezávislé súdy. Ak ktokoľvek porušil zákon, musí niesť spravodlivý trest," dodal.

Pellegrini pritom poukázal na situáciu v polícii a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní káuz. Pripomenul nedávno medializovanú nahrávku rozhovorov vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Tá podľa neho dokazuje, že ich práca nie je objektívnym vyšetrovaním.

Konanie na objednávku

Podotkol tiež, že ,,založenie a zosnovanie zločineckej skupiny" je ,,najgumennejší paragraf" trestného zákona. Využíva sa podľa neho napríklad aj vtedy, keď chcú niekoho obviniť, ale nevedia mu nič preukázať. Podotkol, že takýto skutok spadá pod Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorej šéfuje Daniel Lipšic. ,,Tam to chceli dostať," tvrdí Pellegrini. Hovorí o konaniach na objednávku vládnej koalície.

NAKA obvinila expremiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica i exministra vnútra Roberta Kaliňáka. TASR to potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Polícia potvrdila aj obvinenie advokáta Mareka P. Kaliňáka mali policajti podľa Denníka N zadržať. Keďže je Fico poslancom, na jeho prípadné zadržanie je potrebný súhlas parlamentu. Kancelária NR SR a ani parlamentný mandátový a imunitný výbor zatiaľ neevidujú žiadosť o zadržanie poslanca políciou.

Ďalšie dôležité správy

Róbert Fico a Róbert Kaliňák.
Neprehliadnite

NAKA zadržala exministra Kaliňáka, obvinila ho zo založenia zločineckej skupiny