Aký stav vo vysokom školstve by mala agentúra pod vaším vedením dosiahnuť?

Mojou ambíciou je zmeniť vnímanie kvality na samotných vysokých školách aj v širšej verejnosti. Vydiskutovať si, čo konkrétne je kvalita, pretože mnohí ju vnímajú odlišne a tiež nastaviť systém na sústavné zlepšovanie sa samotnými školami. Ak sa to podarí a školy sa budú viditeľne zlepšovať znovu a znovu, tak som presvedčený, že získajú späť aj dôveru verejnosti a mnoho mladých ľudí prestane utekať za vzdelávaním do zahraničia.

Predpokladáte zánik niektorých vysokých škôl v dôsledku nového nastavenia úrovne kvality a požiadaviek na školy?

Regulácia počtu škôl nie je primárnou úlohou agentúry. Je to skôr otázka ekonomickej efektívnosti. Aj keď veľkosť školy má vplyv na akýsi genius loci, aj malé školy môžu byť kvalitné. Agentúra sa bude primárne zameriavať na kvalitu a na jej zabezpečovanie. Pritom sa môže stať, že niektorým školám akreditáciu neudelí alebo odoberie a že v konečnom dôsledku škôl bude menej. To však nie je cieľom novej agentúry. Cieľom je zabezpečenie kvality.

Kto bude tvoriť akreditačné štandardy, ktoré zo zákona vydáva agentúra?

Dnes je predčasné hovoriť, ktoré osoby ich budú pripravovať, keďže agentúra existuje len formálne. Výkonná rada ešte len bude menovaná, zatiaľ nepoznáme ani všetky mená. Úloha je o to ťažšia, že súbežne s pravidlami musíme budovať aj agentúru ako inštitúciu. Predpokladám však, že dokážeme postupovať rýchlo.

Predseda SAA: Môže sa stať, že školám akreditáciu neudelíme alebo odoberieme

R. Redhammer

Ako bude nastavená transparentnosť týchto procesov?

Nová

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa