Niektoré z artefaktov sú staré tisícky rokov. O plienení pamiatok akou je aj sýrska Palmýra existuje dokonca video, ktoré ukazuje, ako rebeli prepravujú časti antických sôch bez zabezpečenia, len tak pohodené na korbe auta. Denník The Sunday Times informoval, že v Bejrúte je možné za smiešne ceny kúpiť sochy, kamenné stély (náhrobky) i sklenené nádoby. Rímske vázy pochádzajú z vykradnutých hrobov a predávajú sa vo veľkom.

Podobne ako Palmýra je devastované aj starobylé Aleppo - dnešný Halab a ďalšie historické miesta v Sýrii. Jeden z pašerákov oznámil magazínu Time, že predmety predáva aj režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada, aby mohol platiť svojim prívržencom. To, že plienenie pamiatok je dôležitým zdrojom peňazí, priznáva aj sýrska opozícia.

Mnohé náleziská sú stratené

Francúzsky Le Temps získal informáciu, že Islamský štát sa zmocní kontroly nad pašovaním artefaktov okamžite po dobytí určitej lokality.

Koľko toho zo Sýrie a Iraku už zmizlo a koľko artefaktov bolo predaných, sa nedá s presnosťou povedať. Odborníci sa však zhodujú, že mnohé archeologické lokality sú pre výskum nenávratne stratené.

Na zozname ohrozených kultúrnych pamiatok medzinárodnej rady múzeí figurujú hlinené dosky s mimoriadne starými nápismi, tesané kamene i mince. Brian Daniels z centra kultúrneho dedičstva Pensylvánskej univerzity vraj mnohé z týchto vecí videl na predaj na trhoviskách v tureckých pohraničných mestách.

Právna poradkyňa zberateľov umeleckých predmetov Kate Fitzová Gibbonová svojich klientov upokojuje, že neexistujú dôkazy, že by artefakty boli skutočne ukradnuté v Sýrii alebo Iraku.

Američania zaznamenali v rokoch 2011 - 2013 až 145-percentný nárast dovozu kultúrnych statkov zo Sýrie a 61-percentný z Iraku. Podľa odborníkov sa zlodeji orientujú predovšetkým na klasické antické predmety, pretože vedia o veľkom dopyte po gréckom a rímskom umení zo strany západných zberateľov.

Preperú ich cez Perzský záliv

V Nemecku sa objavila správa, že kradnuté predmety z Iraku a Sýrie sa predávajú v nemeckých aukčných sieňach. Veľa kradnutých predmetov je „prepraných“ v štátoch Perzského zálivu, odkiaľ sa potom legálne dostanú na Západ.

Agentúra Reuters píše, že nie je správne nechať sa chlácholiť tvrdením lobistov, podľa ktorých je lepšie, ak sa vzácnosti zo Sýrie a Iraku pašujú, ako keby tam mali zhorieť.

Pomohlo by napríklad vyhlásenia okamžitého zákazu obchodovania s tovarom bez dokumentácie zo Sýrie, no len v prípade sýrskych nálezísk, nezachránilo by to iracké pamiatky, ktoré sú na trhu už dlhšie.

Lepšie by bolo, keby krajiny napodobnili Nemecko a prinútili zberateľov a obchodníkov vybavovať si exportné licencie. Iba tak potom môžu získať pre dané predmety povolenie na dovoz.

Agentúra Reuters pripomína, že ide o naliehavý problém. Pohľady na našu minulosť budú nenávratne stratené skôr, než ich stačíme preskúmať a pochopiť. Artefakty skončia ako umenie odtrhnuté od svojho kultúrneho pozadia, v múzeách, ktorá dúfajú, že sa na nelegálny pôvod nepríde alebo na policiach v domoch bohatých ľudí či v zbierkach súkromných zberateľov, dodáva Reuters.