Dodávky osobných počítačov maloobchodom a ďalším predajcom v prvom štvrťroku tohto roka vzrástli o 32 percent na 69,9 milióna. Vyplýva to z odhadu, ktorý zverejnila výskumná spoločnosť Gartner. Rast predaja bol najvyšší od roku 2000, kedy Gartner začal tento údaj sledovať, a celkový predaj bol najväčší od roku 2015. Správa ukazuje, že pretrváva záujem o počítače, ktorý začal vlani v čase pandémie, kedy ľudia potrebovali počítačové vybavenie pre prácu a učenie z domu.

Vlani na začiatku pandémie predaj osobných počítačov najprv prudko klesol, neskôr sa však začal výrazne zotavovať. Rast predaja tak môže byť čiastočne skreslený kvôli počiatočnému vlaňajšiemu poklesu, avšak údaj o počte predaných kusov ukazuje, že záujem o počítače je naďalej vysoký, uviedol spravodajský server CNBC.

Gartner nezapočítava do údajov o predaji Chromebooky, teda notebooky s operačným systémom Chrome od spoločnosti Google, ktoré sú lacnejšie a obľúbené hlavne medzi školákmi. Vrátane Chromebookov sa podľa Gartneru odbyt počítačov v prvom štvrťroku zvýšil o 47 percent.

Sociálne siete
Neprehliadnite

Sme svedkami sprisahania? Po Facebooku unikli dáta aj platforme LinkedIn či fenoménu Clubhouse

,,My si myslíme, že najmenej v tomto roku, najmä v prvej polovici roka, zostane dopyt po osobných počítačoch silný. Otázkou je, aký silný bude v druhej polovici tohto roka a na začiatku roka budúceho," povedala CNBC analytička Gartneru Mikako Kitagawaová. Dodala, že údaj za prvý štvrťrok mohol byť ešte vyšší, nebyť celosvetových problémov s nedostatkom čipov a v dodávateľskom reťazci, kvôli ktorým niektorí výrobcovia museli dodávky odložiť. Obvykle býva predaj počítačov v prvom štvrťroku slabší kvôli vysokému dopytu v predvianočnom období.

Medzi najväčších predajcov osobných počítačov v prvom štvrťroku patrili spoločnosti Lenovo, HP, Dell, Apple, Acer a Asus. Predaj bol vysoký tiež podľa odhadov ďalších spoločností. Firmy Canalys a IDC odhadujú, že trh s osobnými počítačmi v prvom štvrťroku vzrástol o 55 percent.