Predaj osobných áut v Nemecku sa aj v novembri stretával s výrazným poklesom. Medziročný prepad predstavoval 31,7 percenta. Celkovo sa predalo 198 258 osobných áut. 

Poklesu predaja podľa zverejnenej bilancie Spolkového úradu pre motorové vozidlá (KBA) čelila aj česká automobilka Škoda Auto, ktorá sa ale v Nemecku po niekoľkých mesiacoch stala opäť najsilnejšou dovážanou značkou.

Mercedes a BMW zaznamenali prepad

Z nemeckých značiek získala v novembri najväčší podiel automobilka Volkswagen, konkrétne to bolo 14,9 percenta. Aj tak si ale táto automobilka v medziročnom porovnaní v predaji pohoršila o 42,1 percenta. 

Ešte horšie si viedli Ford (mínus 55,3 percenta) a Audi (mínus 44,9 percenta). Prepad vykázal aj Mercedes (mínus 37,4 percenta), BMW (mínus 31,8 percenta), Opel (mínus 28,8 percenta), Smart (mínus 11,3 percenta) a Porsche (mínus 10,8 percenta). Výnimkou bola značka Mini, ktorá za november vykázala rast medziročne o 9,3 percenta.

Mercedes-Benz AMG EQS.
Zdroj: Mercedes-Benz

Tesle sa darilo

Z dovážaných značiek sa v septembri v medziročnom porovnaní darilo Tesle (plus 234,1 percenta), Polestaru (plus 105,3 percenta), Subaru (plus 27,2 percenta) a Mitsubishi (plus 17,8). Naopak najhoršie výsledky hlásia automobilky Nissan (mínus 49 percent), Citroën (mínus 47,5 percenta), Jaguar (mínus 46,2 percenta) a DS (mínus 44,8 percenta).

Tesla Model S.
Zdroj: Tesla

Škoda aj napriek prepadu najsilnejšia dovážaná značka

Škoda vykázala pokles o 32,9 percenta, aj tak jej ale 11 467 predaných vozidiel za november stačilo na návrat na pozíciu najsilnejšej dovážanej značky (podiel trhu 5,8 percenta). O toto miesto v auguste prišla na úkor automobilky Hyundai, ktorá je s päťpercentným podielom teraz na treťom mieste za Renaultom (podiel 5,3 percenta).

Autá s alternatívnym pohonom sú predávanejšie ako s benzínovým

Výrazný nárast predaja vykázali v októbri automobily s alternatívnym pohonom. Elektrických vozidiel sa medziročne v novembri predalo o 39 percent viac, ich októbrový podiel na predaných osobných autách potom predstavoval 20,3 percenta. 

Autá s benzínovým motorom naopak skončili medziročným prepadom o 43,6 percenta, pri dieselových motoroch prepad predstavoval 55,7 percenta.

Poznan,,Poland,-,September,,13,,2017:,Key,For,Tesla,Car
Neprehliadnite

Tesla a ďalšie elektromobily patria podľa Consumer Reports k najmenej spoľahlivým

Od začiatku roka bolo v Nemecku novo zaregistrovaných viac ako 2,39 milióna osobných áut, čo je o 8,1 percenta menej ako v rovnakom období relatívne slabého predchádzajúceho roka. 

Trh s ojazdenými vozidlami sa zmenšuje

Za prvých desať mesiacov sa ich predalo 6,23 milióna ojazdených vozidiel. Je to o štyri percentá menej ako v rovnakom období predchádzajúceho roka, na ktorý už doliehala pandémia.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Nových aut je málo, ľudia volia zánovné jazdenky. Mototechna zvýšila predaj o 13 percent