Oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď počet registrácií dosiahol 8894 automobilov, ide o 61,5-percentný pokles. Od začiatku roka počet registrovaných osobných vozidiel klesol medziročne o viac ako 10-tisíc kusov, čo spôsobilo výpadok na tržbách vo výške približne 200 miliónov eur, informoval v pondelok Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR.

dialnica. myto
Neprehliadnite

Poistky na autá budú drahšie. Poisťovne na nich prerábajú a snažia sa šetriť na klientoch

Podobný prepad zaznamenal ZAP aj u registrácií malých úžitkových automobilov. Tie dosiahli v apríli počet 331 vozidiel, čo oproti rovnakému mesiacu minulého roka s počtom vozidiel 791 predstavuje pokles 58,15 percent. Pre osobné a úžitkové vozidlá do 3,5 tony ide o najhorší aprílový výsledok v registráciách nových vozidiel od roku 1995, odkedy ZAP spracováva štatistické údaje.

Prvé tri priečky v počte predaných osobných vozidiel obsadili v apríli značky Škoda, Hyundai a Volkswagen a v malých úžitkových vozidlách najvyšší trhový podiel zaznamenali značky Fiat, Renault a Peugeot. Podľa druhu pohonu si takmer 62 percent zákazníkov vybralo vozidlá s benzínovým motorom, na druhom mieste s viac ako štvrtinovým podielom skončili autá s naftovým motorom a tretie skončili benzínové automobily s hybridným pohonom. Tie si zaregistrovalo viac ako sedem percent zákazníkov.