Pred Národnou radou (NR) SR v Bratislave v sobotu pokračoval protest proti opatreniam v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Predpoludním prišli demonštrovať stovky ľudí, ktorí očakávali, ako v parlamente dopadne hlasovanie o novele, podľa ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, a teda tých, ktorí sú zaočkovaní, negatívne testovaní, či tých, ktorí prekonali ochorenie.

Pred mikrofónom pred demonštrujúcim davom sa striedali rečníci, ktorí hovorili o národnom povstaní, boji za právo a slobodu, žiadali demisiu vlády a predčasné parlamentné voľby. Odmietajú očkovanie proti ochoreniu Covid-19 i testovanie na ochorenie. Pandémiu nového koronavírusu označujú za podvod. Medzi protestujúcimi boli mladí i starší ľudia, taktiež aj deti.

Protest pred NRSR
Neprehliadnite

Poslanci o novele o využívaní COVID preukazov dopoludnia nehlasovali

Demonštranti odmietajú prijatie tejto novely. Kritizujú vládu i poslancov parlamentu. Tvrdia, že nie sú rešpektované ústavné práva obyčajných ľudí. Hovoria o občianskej vojne či očkovacom fašizme. Odmietajú sa dávať testovať i nosiť ochranné rúška. Prítomných policajtov vyzývali, aby sa pridali k protestu. Viacerí protestujúci mali v rukách štátne vlajky i transparenty.

NIektorí rečníci vyzývali prítomných, aby rešpektovali policajtov. Konflikty na mieste riešil aj policajný antikonfliktný tím.

Protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady (NR) SR v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Slovenský „útok na Kapitol“: budovu Národnej rady zablokovali protivládni demonštranti

K davu sa prihovorili viacerí opoziční poslanci, najmä z ĽSNS či z mimoparlamentného hnutia Republika. Protestujúcich informovali o dianí v parlamente a povzbudzovali ich v demonštrácii. V okolí protestu bola na niekoľko minút aj obmedzená trolejbusová mestská hromadná doprava.

Protest trval už od piatka (23. 7.) rána, keď sa dav protestujúcich dostal až tesne pred vstupné dvere do budovy parlamentu. Začiatok piatkovej demonštrácie sprevádzali potýčky protestujúcich s políciou či novinármi. Polícia neskôr dav vytlačila pod schody vedúce k parlamentu, kde protestovali aj v sobotu.

Koaliční politici odsúdili útoky na novinárov a policajtov zo strany demonštrantov. „To, čo predvádzajú demonštranti pred parlamentom, nie je len prejavom ich davovej psychózy, ale aj znakom nerešpektovania demokratických pravidiel,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Roman Foltin. Naopak, protestujúcim opakovane vyjadrovali podporu viacerí opoziční poslanci, najmä zo strán ĽSNS a Smer-SD.