Pandémia ukázala pre niekoho možno prekvapujúci fakt. Globálnemu priemyslu nebude najväčšmi chýbať automobilka, strojárska, chemická či farmaceutická firma, ale – zlievareň. Avšak zlievareň celkom výnimočná. Anglické slovo „foundry“ (zlievareň) sa totiž používa aj ako termín pre označenie výrobcu polovodičových čipov na zákazku. Na tomto trhu má v globálnom meradle 56-percentný podiel jedna spoločnosť – TSMC čiže Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Firma vlastní najmodernejšie technológie na výrobu čipov so šírkou vodiča pod desať nanometrov. Nanometer je milióntina milimetra.

Práve úlohu tejto firmy si v Lidových novinách všimol známy český ekonóm a ekonomický publicista Pavel Kohout. Podľa jeho slov existuje niekoľko znepokojujúcich scenárov. Na svete sú totiž desiatky ďalších polovodičových „zlievarní“, ale žiadna nie je taká nenahraditeľná ako TSMC, tvrdí P. Kohout.

Čipy aj v našich telefónoch

Od TSMC závisia firmy ako Apple, Nvidia, Qualcomm, Broadcom, Mediatek, AMD a Intel. Posledné dve významné americké korporácie si nechávajú v TSMC vyrábať čipy preto, lebo ich vlastné výrobné technológie nie sú dostatočne veľké, ani dosť moderné.

Je pravdepodobné, že čipy vyrobené v taiwanskej firme máte vo svojom telefóne či počítači. Bez TSMC by sa elektronický priemysel zastavil. Samsung, ktorý je ďalším veľkým výrobcom, má len 18-percentný podiel na trhu. Budovať nové továrne je nákladné, ale najmä náročné na know-how. Prenášať výrobu k inému výrobcovi je extrémne obťažné. Výpadok by trval roky.

Každý určite zaznamenal problémy automobilového priemyslu, ktoré trvali niekoľko mesiacov a boli spôsobené nedostatkom niektorých čipov. Automobilky majú v skladoch tisícky takmer hotových vozidiel, čaká sa na dodávky čipov. A teraz si predstavte, že TSMC z veľkej časti obmedzí výrobu alebo ju úplne zastaví. Dobrovoľne by to neurobil, ale niektoré scenáre sa ponúkajú.

Volkswagen, vyroba, automobilka
Neprehliadnite

Autopriemysel môže s nedostatkom čipov bojovať do konca roka

Čína stále vníma Taiwan ako „vzbúreneckú provinciu“. Zvláštnosťou však je, že Peking nijako Taiwan nebojkotuje a víta jeho investície na svojom území. Má to ale háčik. Čo ak sa moci ujmú prestavitelia tvrdšej línie, ako je súčasný čínsky prezident Si Ťin-pching? Alebo Si dospeje k názoru, že je možné obsadiť Taiwan vojenskou silou?

Invázia ako hra s ohňom

Možnosť, že by továrne TSMC boli počas invázie poškodené, existuje. To by ochromilo svetový polovodičový priemysel na veľa rokov. Faktom je, že Čína má vlastné výrobné kapacity, ale v porovnaní s Taiwanom hrá druhé husle, vysvetľuje P. Kohout.

Je tiež možné, že by sa invázia výroby nedotkla a čínski komunisti by chceli pokračovať. Lenže samotná TSMC je závislá na dovoze technológií z USA a Holandska. Tam ide konkrétne o dodávateľa fotolitografických technológií, spoločnosť ASML. Prípadné medzinárodné sankcie – podobné tým proti Rusku po anexii Krymu – by potom mohli mať rovnaké následky ako fyzické narušenie výroby.

Pavel Kohout zdôrazňuje, že katastrofický scenár by v súčasnosti viac poškodil Čínu než Západ. Peking stále nemá „národnú polovodičovú suverenitu“. V tom možno spočíva dôvod, prečo necháva Taiwan slobodne žiť.

Ak však Čína za niekoľko rokov americký náskok vyrovná, invázia na Taiwan by Čínu nepoškodila, ale ťažko by doľahla na USA a zvyšok Západu. Za takýchto okolností by Peking mohol diktovať svetu svoje podmienky, ale podľa skúseného autora Lidových novín podobný sccenár nehrozí. Náskok Taiwanu v oblasti výroby čipov a Holandska vo výrobných technológiách je dostatočne veľký, uzatvára Kohout.

čip
Zdroj: Shutterstock