Ekonomické sankcie zavedené proti Rusku kvôli jeho invázii na Ukrajinu schvaľuje 80 percent občanov krajín Európskej únie. Dodávky vojenského vybavenia Ukrajine ale podporujú len dve tretiny obyvateľov bloku a zhruba rovnako občanov únie je pre vstup Ukrajiny do EÚ. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, v rámci ktorého sa výskumníci minulý mesiac pýtali 26 066 obyvateľov 27 členských krajín EÚ.

Ústretovosť voči Ukrajincom

Prieskum tiež ukázal, že 88 percent obyvateľov EÚ sa stavia ústretovo k ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. Najväčšiu podporu bežencom vyjadrili opýtaní v Portugalsku (96 percent) a Chorvátsku, Fínsku či na Malte, kde to bolo 95 percent. Naopak najmenšiu ústretovosť podľa toho prieskumu dávali najavo Bulhari (75 percent) a Česi a Slováci (v oboch prípadoch 77 percent).

Ešte väčšie rozdiely medzi členskými krajinami sú podľa Eurobarometra v podpore financovania a dodávok vojenského vybavenia Ukrajine. Zatiaľ čo vo Fínsku bolo pre 90 percent opýtaných a vyše 80 percent to bolo aj v Estónsku, Poľsku, Litve a Portugalsku, v ČR to bolo 60 percent, v Nemecku 66 a napríklad na Slovensku 44 percent. Najnižšiu podporu dodávkam vojenského vybavenia na Ukrajinu vyjadrili v prieskume Bulhari (30 percent) a Cyperčania (31 percent).

Kto je zodpovedný za vojnu?

Cyprus je navyše jedinou krajinou EÚ, kde väčšina opýtaných (51 percent) nesúhlasí s tým, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné v prvom rade Rusko. Podobne sa vyjadrili Bulhari, kde to bolo 46 percent, a Gréci (45 percent). V ČR nesúhlasia či skôr nesúhlasia s tým, že primárne zodpovedné za súčasnú situáciu na Ukrajine je Rusko, 26 percent a 13 percent opýtaných odpovedalo, že nevie. Na Slovensku nesúhlasí či skôr nesúhlasí 36 percent a 10 percent nevie. Naopak jasne presvedčené o primárnej vine Ruska v tomto konflikte sú Fíni a Poliaci, kde súhlasne vyjadrilo 90 percent opýtaných.

Najmenšie sympatie k Ukrajincom prejavili v prieskume Bulhari (73 percent) a Maďari (77 percent) a naopak najväčšie sympatie (96 percent) vyjadrili na Malte, ďalej (94 percent) vo Fínsku, Írsku, Litve, Portugalsku a Švédsku. Na otázku: Ako veľmi súhlasíte či nesúhlasíte s tvrdením: Cítim sympatie k Ukrajincom, odpovedalo v ČR 83 percent, že súhlasia či skôr súhlasia. Únijný priemer u tejto otázky pre súhlas bol 89 percent.

Ďalšie dôležité správy

KK6 Kyjev - Na snímke hasiči zasahujú po explózii 28. apríla 2022 v Kyjeve. Za pokus o
Neprehliadnite

Rusko na Ukrajine jadrové zbrane nepoužije, tvrdí ruské ministerstvo zahraničných vecí