Spor, či sa správne povie prasacia chrípka alebo prasačia, je len slabým odvarom diskusie, ktorá prebieha o názve choroby vo svete. Názov odvodený od zvieraťa vraj škodí trhu s bravčovým mäsom, navodzuje dojem, že sa človek môže nakaziť od zvierat, či uráža niektoré vierovyznania. Viaceré organizácie, politici i štáty preto navrhujú nový vírus premenovať.
Chovateľom ošípaných sa názov prasacia chrípka nepozdáva, pretože ich oberá o zisky. Napriek tomu, že človek sa nemôže nakaziť konzumáciou bravčového mäsa, jeho 166114>cena na burze klesá. Padajú aj akcie chovateľov ošípaných či spracovateľov mäsa. Nadol idú aj obilniny, ktoré sa používajú na kŕmenie ošípaných.
Tento názov nás „ohrozuje a môže spôsobiť vážne straty na bravčových výrobkoch z celého sveta,“ napísal podľa agentúry Bloomberg v liste adresovanom Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) prezident Brazílskej asociácie exportérov ošípaných Pedro de Camargo Neto. Keďže neexistuje dôkaz, že sa vírus dokáže prenášať zo zvieraťa na človeka „neexistuje dôvod, aby sa táto choroba nazývala prasacia chrípka,“ dodal.
Sporný názov vymyslela práve WHO. „Vírus, ktorý je identifikovaný, je vírus chrípky ošípaných,“ povedal pre agentúru Bloomberg o dôvode pomenovania nového ochorenia námestník generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie Keiji Fukuda. Keďže rovnaký vírus postihuje ošípané, organizácia nevidí dôvod na zmenu jej názvu: „Nemáme žiadny plán na zavedenie nového mena pre toto ochorenie.“
Šéf Svetovej organizácie pre zdravie zvierat Bernard Vallat však tvrdí, že choroba je kombináciou genetického materiálu od ošípaných, vtáčej a ľudskej chrípky. Klasická prasacia chrípka, ktorá je častá u ošípaných, sa nepovažuje za vážne ochorenie a prenos z ošípaných na človeka je výnimočný, povedal B. Vallat podľa agentúry Bloomberg.
Svetová organizácia pre zdravie zvierat, v ktorej je zastúpených 174 členských krajín, navrhuje, aby sa choroba nazývala „severoamerická chrípka“. Predstavitelia Organizácie pre poľnohospodárstvo a výživu podľa agentúry Bloomberg tvrdia, že neexistuje žiadny dôkaz, že vírus prešiel na ľudí od ošípaných. A práve názov prasacia chrípka evokuje, že choroba sa prenáša zo zvieraťa na človeka, prípadne že sa človek môže nakaziť jedením mäsa.
Proti tomu nenamieta ani WHO, ktorá takisto považuje bravčové mäso za bezpečné. „Neexistuje žiadne nebezpečenstvo, ktoré by mohlo vzniknúť pri jedení mäsa. Všetky prenosy doteraz boli z človeka na človeka,“ povedal pre Bloomberg Gregory Hartl, hovorca ženevskej WHO.
Najväčší problém s pomenovaním prasacia chrípka má Izrael. „Budeme ju nazývať mexická chrípka a nie prasacia chrípka,“ povedal podľa Spiegel Online izraelský námestník ministra zdravotníctva Jakow Litzman. Názov prasacia chrípka je podľa neho veľkou urážkou židov i moslimov. V oboch náboženstvách je prasa nečistým zvieraťom a ich konzumácia je zakázaná, preto neprichádza do úvahy, aby boli nakazení ich vírusom.
Ešte neutrálnejší názov navrhuje Nemecko. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Theo Schröder tvrdí, že prasacia chrípka bude odteraz „nová chrípka“. „Ak sa bude ďalej hovoriť o prasacej chrípke, mohlo by to vytvoriť dojem, že patogén sa môže rovnako ako pri vtáčej chrípke prenášať zo zvieraťa na človeka,“ povedal T. Schröder pre Spiegel Online.
Aj eurokomisárka pre zdravie Androulla Vassiliou presadzuje názov „nová chrípka“. Nejde jej však o vedeckú pravdu, ako o finančné záujmy chovateľov ošípaných. „Chceme chrániť našich chovateľov ošípaných. Konzumácia bravčového mäsa je úplne nezávadná,“ povedala komisárka podľa Spiegel Online.
Foto - Flickr.com