Analýza portálu ukazuje, že záujem Slovákov o ponuky za českými hranicami výrazne klesol. Priemerný počet reakcií sa medziročne znížil takmer o desať uchádzačov na ponuku. Ešte v roku 2018 zareagovalo na jeden inzerát v Česku takmer 18 ľudí.

„Kým priemerný počet reakcií na ponuky u našich západných susedov klesol, reakcie na Slovensku, naopak, rástli. V roku 2018 zareagovalo na inzerát necelých 15 uchádzačov, vlani išlo o viac ako 17 ľudí,“ upresňuje Nikola Richterová z Profesie.

„Tento impulz je pozitívny najmä pre zamestnávateľov, ktorí počas posledných rokov bojovali s nízkymi odozvami na pracovné inzeráty,“ uviedla ďalej.

V roku 2019 hľadali firmy prostredníctvom portálu nových zamestnancov do Českej republiky vo viac ako 10-tisíc inzerátoch. V roku 2018 bolo ponúk zhruba o 3 500 viac. Nižší záujem možno sledovať aj pri pracovných inzerátoch v Prahe. V roku 2019 platilo, že na jednu ponuku v českej metropole zareagovalo takmer osem uchádzačov.

Analýza mapuje tiež reakcie uchádzačov pri ponukách v ďalších susedských krajinách. Čísla ukazujú, že kým záujem Slovákov o Česko klesá, pri Maďarsku a Rakúsku sa reakcie vyvíjajú presne opačne.

Na ponuku práce v Rakúsku zareagovalo vlani v priemere 17 uchádzačov. Inzerát práce v Maďarsku prilákal viac ako 18 reakcií. V oboch prípadoch je však potrebné zdôrazniť, že počet ponúk v týchto krajinách je na Profesia.sk výrazne nižší ako počet ponúk v Českej republike.

Uchádzači, ktorí sa v roku 2019 zaujímali o prácu v Českej republike alebo Maďarsku, reagovali najčastejšie na pozície v obchode. Popri obchodných manažéroch a zástupcoch išlo ešte o pozície vodičov a baličov.

„Keď sa pozrieme na najobľúbenejšie ponuky práce v Rakúsku, môžeme vidieť, že ide skôr o pozície s nižšou kvalifikáciou. Slováci tu reagovali najviac na inzeráty, ktoré ponúkali miesta vodičov, robotníkov či pomocných pracovníkov,“ uviedla N. Richterová. Zamestnávatelia hľadajú na Slovensku najčastejšie pracovníkov do výroby, dopravy a logistiky, ale aj informačných technológií a obchodu.