Zbaviť sa na chvíľu ťarchy rutiny, odstrihnúť sa od práce a jednoducho odpočívať. Sabatikal, alebo dlhodobé voľno, by si mali podľa Vratislava Kalendu, šéfa českého vývojárskeho štúdia Applifting, dopriať stratégovia, lídri či produktoví manažéri. Jednoducho ktokoľvek, komu práca prerástla cez hlavu.

Sabatikal po deviatich rokoch práce

Vratislav Kalenda je šéfom vývojárskeho štúdia Applifting, v ktorého štruktúre sa pohybuje okolo dvesto ľudí a jeho ročný obrat presahuje 6,8 milióna eur, píše Forbes.

Po deviatich rokoch práce sa V. Kalenda rozhodol pre rázny krok v podobe štvrťročného sabatikalu. Ako uviedol v rozhovore pre Forbes, naučil sa, že bez momentov tichého premýšľania nie je možné napredovať.

„Rok dopredu sme sa so spoluzakladateľom dohodli, že si vezmem sabatikal na tri mesiace, a pokiaľ naň neodídem, zoberú mi prístupy. Takže som musel ísť na dovolenku,“ povedal o svojom rozhodnutí V. Kalenda.

Ako však sám priznáva, na začiatku trojmesačného voľna sa nevedel adaptovať. Trvalo až dlhý mesiac, kým sa šéf Appliftingu zbavil stresu a pocitu, že „končí svet“, ak nie je vo firme.

Pomohla mu až pätnásťdňová pešia púť z Porta do Santiaga de Compostela, počas ktorej sa venoval rozjímaniu aj počúvaniu kníh.

Ísť neustále na maximum nemusí byť správne

Spätne V. Kalenda hodnotí, že pojem „zlatá stredná cesta“ v súvislosti s pracovným životom nie je príliš vhodná.

„Riešenie je skôr polohy cielene striedať. Mať cykly veľkého vypätia a potom veľkého rozjímania a načúvania životu, ale oboje ohraničené,“ radí šéf firmy, ktorý namiesto pojmu work-life balance radšej používa pomenovanie work-life flow. „Nebalansuješ to pol na pol, ale striedaš,“ dopĺňa v rozhovore.

Pojem vníma ako schopnosť vedieť pracovať vo svojich cykloch i cykloch firmy.

V. Kalenda zároveň radí akýsi „quiet thinking time“, ktorý môže pomôcť pri hľadaní nových postupov.

Zdôrazňuje však, že ak sa človek snaží ísť neustále na maximum, nemá čas si všímať detaily. „Také malé náhody, malé ťahanie života, ktoré by ťa urobilo šťastným, posunulo ťa ďalej. Máš tunelové videnie. Preto mi to vyhovuje striedať, ale vedome," poradil na záver.

Ďalšie dôležité správy

Príliš veľa stresu oslavuje obranyschopnosť organizmu.
Neprehliadnite

Melú zamestnanci z posledného? Miera vyhorenia je vyššia, než v čase, keď vrcholila pandémia