V prípade, že by Roberta Fica po zverejnení nahrávok z niečoho obvinili, mohol by voličov strácať, uviedol v rozhovore pre portál hnonline.sk riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích (na snímke). Dodal, že ako martýr z toho šéf Smeru môže aj vyťažiť.

Hřích pripomenul, že koalícia je rozhádaná, vznikajú koaličné krízy a objavil sa fenomén vojny v polícii. Ľudia v parlamentných voľbách chceli zmenu a teraz sú sklamaní.

Karta zo začiatku išla SaS

Hoci z toho na začiatku najviac ťažila SaS, teraz skôr bývalé vlády, domnieva sa Hřích. Podľa jeho slov rast Smeru závisí od toho, koľko dokáže brať iným stranám. Môže brať Hlasu, ale aj Sme rodina, ĽSNS či Republike. Rétoriku už Fico pritvrdil.

Zverejnenie videí Smer zvládol relatívne dobre a ich krízová komunikácia bola aktívna, domnieva sa riaditeľ AKO. Dodáva, že Ficovi voliči budú mať tendenciu videá ignorovať. Celkový vplyv na preferencie sa však podľa neho ukáže až časom.

Fico sa cíti byť lídrom opozície

Na margo Igora Matoviča skúsený analytik povedal, že jeho protikorupčnej agende boli „podseknuté nohy“ pandemickými témami a zatiaľ sa žiadny z väčších prípadov nepodarilo dotiahnuť do konca, neboli právoplatne odsúdené veľké ryby.

Hřích dodal, že ambície Ficovi nechýbajú, čo asi „súvisí s komunikačným nastavením a imidžom“. Hoci má Smer nižšie preferencie ako Hlas, Fico o sebe hovorí ako o lídrovi opozície a snaží sa túto pozíciu komunikačne získať. “S tým súvisí aj rétorika o volebnom víťazstve,“ dodáva Hřích.

Šéf agentúry AKO na záver vysvetlil, že tri vedúce strany - Hlas, Smer a SaS - sú preferenčne veľmi blízko, takže voľby môže vyhrať aj Fico. No tiež  Richard Sulík, alebo Peter Pellegrini. Ak však nastane zvrat ako v roku 2020, tak to môže byť aj strana so šiestimi percentami.

Mimoriadna schôdza NR SR k poľnohospodárskemu a lesnému pôdnemu fondu na Slovensku
Neprehliadnite

Fico má guráž. Podáva trestné oznámenie pre nahrávky z chaty. Tvrdí, že vyhrá voľby