Ministerstvo školstva prichádza so zámerom čiastočného zavedenia povinnej maturity z matematiky. Štátny pedagogický ústav vytvoril Koncepciu skvalitnenia matematického vzdelávania na základných a stredných školách v SR, ktorá navrhuje „zakotviť maturitu z matematiky (výsledky externej časti vyššej úrovne) ako kritérium prijatia na STEM odbory“ vysokých škôl.

STEM je anglická skratka pre „science, technology, engineering and mathematics“, teda širší okruh prírodných a technických vied. Znamená to, že kto bude chcieť študovať na niektorej z tunajších univerzít prírodovedný alebo technický smer, bol by povinný absolvovať maturitu z matematiky a dosiahnuť v celonárodnom teste určený prospech.

Pre ilustráciu – v tomto akademickom roku sa na štúdium odborov tohto typu prihlásilo zhruba 44 percent všetkých záujemcov o vysokoškolské štúdium. Bavíme sa napríklad o medicíne, architektúre, strojárstve, potravinárstve, elektrotechnike, drevárstve či štúdiu informačných technológií, ktoré by stredoškoláci bez maturity z matematiky nemohli navštevovať.

Povinná maturita z matematiky je stále v hre. Opozícia ju odmieta

Matematiku aj fyziku je možné učiť tak, aby nebola pre žiakov strašiak Zdroj: P-mat

Pod dokumentom sú podpísaní okrem rezortných odborníkov aj zástupcovia zamestnávateľských združení, stredných a vysokých škôl, či tvorcovia učebníc.

S prijatím koncepcie sa počíta do konca roka, nasledovať by mal akčný plán s

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa