Poslanci Národnej rady SR zrealizovali tento týždeň v Tatranskom národnom parku (TANAP) poslanecký prieskum zameraný na bezzásahovú ochranu a aktívny manažment v lesoch. Pozreli si Tichú dolinu, Smokovce a Tatranskú Javorinu. Pre TASR to uviedol predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Pôvodne sa prieskum týkal len lesného hospodárstva v chránených územiach v súvislosti s aktívnym manažmentom a bezzásahovým režimom. Karahuta však podotýka, že medzičasom do toho vstúpila reforma národných parkov, a tak sa prieskum týkal aj jej. „Poslanecký prieskum bude jedným z podkladov na rozhodovanie poslancov pri schvaľovaní presunu pozemkov v národných parkoch," hovorí Karahuta.

Letná rekreácia pod panorámou Vysokých Tatier pri tatranskom mori na jazere štrkoviska medzi mestom Svit a obcou Batizovce v okrese Poprad. Svit 20. júna 2021 FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Tatranci a miestne organizácie nesúhlasia s reformou národných parkov

Poslanecký prieskum sa týkal troch tatranských lokalít - Tichej doliny, Smokovcov a Tatranskej Javoriny. Poslanec NR SR a podpredseda výboru Jaromír Šíbl (OĽANO) pre TASR poukázal, že v Tichej doline bola pred 17 rokmi kalamita a spor o to, či do územia s najprísnejším stupňom ochrany aktívne zasahovať. „Pozreli sme sa, ako vyzerajú územia dnes. Zistili sme, že bolo správne rozhodnutie ponechať ich na prirodzený vývoj," povedal Šíbl. Dodal, že z hľadiska ochrany prírody aj iných funkcií národného parku vyzerajú bezzásahové územia dobre.

Poslanci si prezreli aj lokalitu Smokovcov, územia s tretím stupňom ochrany prírody, kde sa uplatnil aktívny manažment. „Zhodnotili sme, že je to viac-menej v poriadku, keďže ide o zónu, kde sa aj do budúcna uvažuje nad aktívnym manažmentom," poznamenal Šíbl.

Ďalšou oblasťou poslaneckého prieskumu bola Javorová dolina. Názory na hospodárenie v lokalite nie sú podľa Šíbla jednotné. „Štátna ochrana prírody má odborný názor, aby to ostalo v bezzásahovom režime. Kolegovia zo Štátnych lesov TANAP-u majú názor, že by sa tam malo aktívnejšie zasahovať," povedal Šíbl. Poslanci sa podľa neho zhodli, že táto „dvojkoľajnosť" ničomu neprospieva.

Protest proti výstavbe LNG terminálu
Neprehliadnite

Vybudovanie terminálu pre LNG na Dunaji pod drobnohľadom ochrany prírody

Riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Ján Marhefka verí, že množstvo informácií, ktoré počas prieskumu poskytli, pomôže poslancom „v múdrom rozhodnutí nielen v prospech TANAP-u, ale predovšetkým v prospech prírody".

Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko si myslí, že je nevyhnutné, aby štátne pozemky boli manažované jednotne. „Prioritným záujmom vedenia národného parku musí byť ochrana života a biodiverzity v kombinácii s trvalo udržateľným využívaním územia pre potreby mäkkého cestovného ruchu. Lesnícko-drevárske aktivity by sa presunuli do menej prísnych zón. Máme pred sebou unikátnu príležitosť systémovej zmeny v ochrane prírody, ktorej cieľom je spojiť sily a vytvoriť jednotné vedenie silného národného parku," uviedol.