Poslanci Národnej rady (NR) SR zo strany Za ľudí okolo Márie Kolíkovej končia v strane i poslaneckom klube. Odchádzajú do klubu Sas.

Klub Za ľudí sa po ich odchode rozpadne, keďže v ňom nebude dostatok poslancov na jeho ďalšie fungovanie.

Po odchode šiestich poslancov zo Za ľudí ostanú v parlamente štyria poslanci strany. Na fungovanie poslaneckého klubu je podľa rokovacieho poriadku NR SR potrebných aspoň osem členov. Ak ich počet počas volebného obdobia klesne pod túto hranicu, klub zaniká.

Rozkol v strane Za ľudí sa vyostril po vládnej kríze, keď niekoľkí členovia vyjadrili nespokojnosť s vedením strany i krokmi ich líderky Veroniky Remišovej.

Žiadali zvolanie mimoriadneho snemu a zmenu vo vedení. Snem sa však nekonal a názorové rozdiely vyústili do vzniku frakcie okolo Kolíkovej a ich následného odchodu.

Kolíková: Napätie škofí strane i koalícii

„Pretrvávajúce napätie v strane Za ľudí škodí tak strane, ako aj zvyšku koalície a škodí i krajine. Náš spoločný príbeh so stranou Za ľudí dnes končíme, lebo náš projekt v nej zanikol,“ povedala Kolíková na spoločnej stredajšej tlačovej konferencii s tým, že k rozhodnutiu dospeli po dôslednom zvážení.

Do budúcna sa chcú identifikovať ako platforma Za spravodlivé Slovensko. Deklarovala, že zámerom nie je ďalší politický subjekt.

Prestup do klubu SaS vysvetlila tým, že majú záujem o odbornú aj politickú spoluprácu so stranou, ktorú označila za najbližšieho partnera.

Do klubu SaS tak odchádzajú poslanci Vladimír Ledecký, Marek Hattas, Tomáš Lehotský, Vladimíra Marcinková, Michal Luciak a Ján Benčík.

Spolu s nimi budú s Kolíkovej platformou spolupracovať aj bývalí štátni tajomníci za stranu Za ľudí Marek Antal a Zuzana Kumanová.

Remišová: Odchod je zradou strany i členov

Odchod členov frakcie Za ľudí zo strany a prestup niektorých poslancov do klubu SaS považuje predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová za zradu hodnôt strany Za ľudí i všetkých jej členov.

Kritizuje, že skupinka okolo ministerky Márie Kolíkovej rokovala o odchode zo Za ľudí, no chce si zachovať funkcie, ktoré vďaka strane získala.

„Hoci to na verejnosti popierali a všetkých zavádzali, skupinka Márie Kolíkovej už dlhý čas hľadala cestu, ako stranu Za ľudí aj poškodiť, aj si zachovať svoje funkcie, ktoré vďaka strane a jej členom získali.

Prestup skupinky Márie Kolíkovej k SaS je zradou stoviek členov strany Za ľudí, vďaka ktorým má skupinka svoje funkcie vo vláde aj v parlamente. Je to zrada voličov strany, ktorí im dali hlas na základe programu Za ľudí,“ uviedla Remišová v stanovisku s tým, že ide aj o zradu hodnôt strany.

Bývalým kolegom praje Remišová všetko dobré.

„Veríme, že v novej zostave sa budú viac venovať práci a menej hádkam a politikárčeniu. Budú musieť, keďže strana SaS má s frakciami svoje dlhoročné skúsenosti,“ dodala šéfka Za ľudí.

„Poslanci skupinky pani Kolíkovej dostali od ľudí mandát na presadzovanie programu strany Za ľudí, nie programu neoliberálnej ideológie do všetkých aspektov života spoločnosti. Práve naopak, ľuďom sme sľúbili, že nebudeme otvárať ideologické boje, viac sa sústredíme na prácu a na rozumné riešenia, ktoré nerozdeľujú už i tak veľmi rozdelenú spoločnosť,“ skonštatovala Remišová s tým, že po odchode skupinky funkcionárov bude podľa nej strana Za ľudí presadzovať svoje hodnoty ešte neúnavnejšie.

Žitňanská chce hovoriť s Remišovou i premiérom

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR a doterajšia predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská sa chce čo najskôr rozprávať s líderkou strany Veronikou Remišovou aj premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO), uviedla na sociálnej sieti.

„Nikdy som nezvykla odkazovať svojim kolegom cez médiá alebo sociálne siete a neurobím to tak ani v tejto ťažkej chvíli. Budem sa preto čo najskôr rozprávať s predsedníčkou strany Veronikou Remišovou a o stretnutie som požiadala aj premiéra Hegera a následne o tom budem informovať,“ skonštatovala Žitňanská. Dodala, že prioritou pre ňu ostáva zlepšovanie života ľudí so zdravotným postihnutím a ich rodín.

Šeliga: Bol to spor o post predsedu

Podpredseda Za ľudí a poslanec Juraj Šeliga sa chce o situácii i budúcnosti v tejto súvislosti rovnako rozprávať so straníckymi kolegami. Naďalej vidí zmysel v podporovaní vlády bojujúcej proti korupcii.

„Do poslednej chvíle som sa snažil držať stranu pokope a hľadať kompromis, aby sme aspoň ak už nie priateľsky, tak pragmaticky, plniac náš program, zostali do konca volebného obdobia spoločne. Pretože toto nebol hodnotový alebo programový spor, ale spor o to, kto bude predsedníčka strany,“ tvrdí Šeliga.

Podotkol, že porazenými ostali tí, ktorí verili strane Za ľudí, že egá nie sú na prvom mieste. Nepovedal zatiaľ, ako bude vyzerať jeho politická budúcnosť.

Za slušnosť považuje stretnúť sa osobne na predsedníctve strany a hovoriť s kolegami, ale aj s premiérom. Dodal, že predsedníctvo strany by sa malo konať v priebehu pár dní.

Uprostred predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík, vpravo ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) a vľavo predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.
Neprehliadnite

SaS nechce otvárať koaličnú zmluvu. Žiada, aby Kolíková ostala ministerkou, Naď je opatrný