Poľsko vyzýva Európsku úniu, aby zaviedla ďalšie sankcie voči Moskve za prebiehajúcu ruskú vojenskú inváziu na Ukrajine. Uviedol to v sobotu hovorca poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina. Informuje o tom agentúra DPA, ktorá citovala jeho vyjadrenie pre nemecké noviny Welt am Sonntag.

Ďalšie sprísnenie sankcií

„Z nášho pohľadu musí byť siedmy balík sankcií zavedený čo najskôr. Musíme pokračovať v tlaku (na Moskvu)," povedal Jasina pred pondelkovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v Luxemburgu.

Dodal, že Poľsko si v tomto smere váži podporu pobaltských partnerov a dúfa, že ostatné členské štáty Európskej únie budú tiež súhlasiť so sprísnením sankcií voči Rusku.

Nepodarilo sa dostatočne oslabiť Putina

Námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz pre Welt am Sonntag uviedol, že šiesty balík sankcií Európskej únie „zasiahol Rusko tvrdo, no zatiaľ sa nepodarilo dostatočne oslabiť (ruského prezidenta Vladimira) Putina a jeho vojenskú mašinériu". Podľa Przydacza je preto potrebné zaviesť ďalšie a prísnejšie sankcie. „Ako Európania tu musíme konať koordinovane," dodal.

Przydacz povedal, že Poľsko navrhuje úplne zastaviť vývoz európskych technológií do Ruska. Zdôraznil, že Európska únia musí zaviesť tvrdšie opatrenia aj voči ruským bankám a ruským propagandistickým a dezinformačným médiám.

Európska únia na začiatku júna oficiálne prijala už šiesty balík sankcií voči Rusku, ktorý zahŕňa rozsiahle embargo na nákup ruskej ropy či opatrenia voči bankám a štátnym médiám krajiny.

Ďalšie dôležité správy

Image: 0105520839, License: Rights managed, Restrictions: Image available for use in Corbis Mobile Offerings., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.sk, Corbis
Neprehliadnite

Dovoz ruskej ropy do Indie a Číny rastie, keďže Západ sa jej vyhýba