Vo svojom príhovore v Bundestagu si nemecký kancelár Olaf Scholz neodpustil skrytý posmešok na adresu partnerskej krajiny, ktorú síce menovite nespomenul, no každému bolo jasné koho má na mysli, píše agentúra Bloomberg.

Scholz vo svojom prejave oznámil, že povolí, aby boli v Nemecku vyrobené tanky Leopard poslané na Ukrajinu. K tomuto rozhodnutiu dospel po tom, čo naňho krajiny NATO – najmä Poľsko – mesiace vyvíjali tlak.

„Hic Rhodus, hic salta,“ povedal Scholz s preňho typickým „šmolkovským úškľabkom“. Fráza pochádza z latinskej verzie jednej z Ezopových bájok. Konkrétne z tej o atlétovi, ktorý sa vrátil domov a chvastal sa svojimi zážitkami. Počas svojho rozprávania sa nezabudol pochváliť, že počas návštevy ostrova Rodos doskočil ďalej, než akýkoľvek muž kedy doskočil či iba doskočí. Jeden z poslucháčov mu skepticky povedal: „Tu je Rodos, tu skoč.“ Tým mu chcel naznačiť, že sa rátajú skutky, nie slová.

Scholz mal svojím vyjadrením, samozrejme, na mysli Varšavu. Poľská vláda totiž iba týždeň predtým povedala, že Ukrajine pošle niektoré zo svojich nemeckých Leopardov, aj keby s tým Berlín nesúhlasil.

Kancelár tým chcel Varšave zrejme naznačiť, že ak ju v boji proti Kremľu tak veľmi baví hrať sa na lídra Západu, tak má skočiť tu a teraz. „Pošlite svoje tanky Leopard 2, potom pošlite ešte viac zbraní. A pritom nám pokojne môžete ukázať, ako túto vojnu ukončiť,“ interpretuje Scholzove slová Bloomberg.

Hľadá sa líder Európy

V politických kruhoch sa v súčasnosti skutočne živo diskutuje o tom, kde umiestniť politické ťažisko EÚ. Zdá sa, že sa v priebehu posledných rokov posunulo viac na východ. Vplyv krajín „starej Európy“ slabne a čoraz viac sa sústreďuje do krajín „novej Európy". Toto rozdelenie po prvý raz použil bývalý americký minister obrany Donald Rumsfeld a pod pojmom nová Európa mal na mysli tie štáty, ktoré sa k EÚ a NATO pripojili po ukončení studenej vojny.

Z tohto vývoja vyplývajú dva závery. Prvým je, že Poľsko a jeho susedia v Pobaltí stoja na čele boja proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Tým druhým, že tieto krajiny nacvičujú, ako stáť na čele celého bloku vo všeobecnosti.

Podľa Bloombergu niet pochýb, že „novej Európe“ sa počas roka 2022 pred Bruselom a Washingtonom podarilo obhájiť svoj tvrdý postoj voči Moskve. Okrem toho sa ukázalo, že Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko a iné krajiny regiónu mali o Putinovi pravdu a Nemecko s Francúzskom sa katastrofálne zmýlili.

Toto nadobudnutie dôvery sa však nepretavuje do iných sfér vplyvu. Neexistuje už totiž žiadny „východný“ blok, ktorý by v rámci EÚ mohli krajiny „novej Európy“ viesť. Dokonca aj krajiny Vyšehradskej štvorky – Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko – sa vydali každá svojou vlastnou cestou.

Pravdou je, že široký Západ má iba jediného lídra – Spojené štáty. Európa však nemá žiadneho, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

PK 22 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz počas tlačovej konferencie o ruskom útoku na Ukrajinu v Berlíne vo štvrtok 24. februára 2022. Scholz vo štvrtok predpoludním vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin urobil vážnu chybu, keď sa rozhodol napadnúť Ukrajinu.
Neprehliadnite

Putin sa nevyhrážal mne ani Nemecku, vyhlásil nemecký kancelár Scholz