Poľsko bude rázne proti akýmkoľvek mechanizmom vynúteného rozdeľovania migrantov v Európskej únii. Uviedol to hovorca poľskej vlády Piotr Müller v piatok v reakcii na návrh EÚ, ktorý má členským krajinám na juhu Európy pomôcť riešiť situáciu s migráciou.

Vynútený presun migrantov

„Postoj našej vlády sa v tomto nezmenil,“ povedal Müller. „Sme presvedčení, že by nemali existovať mechanizmy núteného rozdelenia a budeme veľmi rázne proti,“ dodal. Návrh týchto opatrení kritizovali aj Chorvátsko, Maďarsko a Slovensko.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski vo štvrtok uviedol, že jeho krajina nesúhlasí a nebude súhlasiť s vynúteným presunom migrantov do Poľska. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok potvrdil takýto postoj. Poľsko podľa jeho slov poskytuje svojim partnerom rôzne formy pomoci, najmä na juhu Európy.

Systém povinnej solidarity

Hovorkyňa EK Anitta Hipperová uviedla, že komisia navrhla systém povinnej solidarity. Členské krajiny si budú môcť vybrať, ktoré opatrenia v oblasti solidarity si vyberú – presun migrantov, finančnú alebo operačnú podporu. Veľvyslanci členských krajín pri EÚ mali o tomto návrhu v piatok rokovať.

Na základe návrhu EK majú približne 30-tisíc migrantov presunúť z južnej Európy do ďalších krajín. Tento počet by sa mohol zvýšiť na 120-tisíc.

Ďalšie dôležité správy

JB 53 Reggio Calabria - Migranti vystupujú z paluby nemeckej humanitárnej lode Rise Above po jej príchode do juhotalianskeho prístavu v meste Reggio Calabria 8. novembra 2022. Predstavitelia nemeckého plavidla uviedli, že skoro ráno zakotvili v talianskej Kalábrii a v Stredozemnom mori zachránili v noci  na utorok 89 migrantov z Afriky. FOTO TASR/AP 

Migrants disembark from the German humanitarian ship Rise Above docked in the southern Italian port town of Reggio Calabria, Tuesday, Nov. 8, 2022
Neprehliadnite

Taliansko po náraste imigrácie vyhlásilo celoštátny stav núdze