V Poľsku budú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca zaočkovaní ľudia medzi 18 a 60 rokmi, informoval Michal Dworczyk, šéf kancelárie premiéra Matuesze Morawieckého. Dodal, že toto rozhodnutie padlo na základe odporúčania lekárskej rady, premiérovho expertného poradného tímu.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok odporučila podmienečnú registráciu vakcíny od britsko-švédskej firmy. Zaočkovaní by ňou mali byť ľudia starší ako 18 rokov, EMA na svojom webe oznámila, že nie je celkom isté, ako vakcína funguje u ľudí nad 55 rokov.

KK38 Haywards Heath - Na snímke fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
A vial of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca is checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollout from Monday
Neprehliadnite

AstraZeneca poprela, že jej vakcína má u seniorov nízku účinnosť

 

Agentúra Reuters pripomína, že rozhodnutie Poľska prichádza po tom, čo Nemecko a Rakúsko už minulý týždeň rozhodli, že vakcínu od firmy AstraZeneca budú dostávať ľudia od 18 do 64 rokov.
V približne 38 miliónovom Poľsku vakcínu proti Covidu-19 dostalo 1,23 milióna ľudí. Predminulý piatok sa v krajine otvorila registrácia pre ľudí starších ako 70 rokov. Dworczyk, ktorý má vakcinačný kampaň na starosti, dnes na tlačovej konferencii povedal, že chce, aby v budúcom týždni začalo očkovanie učiteľov prvých až tretích ročníkov základných škôl, ktorí učia deti prezenčne, a zamestnancov materských škôl.