Polovica Slovákov počas pandémie nesiahla na svoje úspory, väčšina nechce ani naďalej. Dve tretiny ľudí nemajú v úmysle z našetrených peňazí v najbližšej dobe výraznejšie utrácať. Zhoršenia situácie sa obáva 22 percent ľudí. Najväčšie obavy pritom majú ľudia zo zdražovania energií a rastu daní. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Home Credit.

V uplynulom roku a taktiež v prvej polovici tohto roku vládla skôr však opatrnosť vo financiách. „Dvaja z desiatich minuli z úspor do 400 eur, tretina do 800 eur. No našli sa aj 2 percentá takých, ktorí si ukrojili z našetrených peňazí viac ako 4-tisíc eur," priblížil analytik trhu spoločnosti Jaroslav Ondrušek.

Euro
Neprehliadnite

Polovica domácností má nižšiu finančnú rezervu ako ich mesačný príjem

Finančné rezervy má väčšina Slovákov uložených na svojich bežných účtoch. Približne 48 percent respondentov peniaze brala predovšetkým odtiaľ. Z hotovosti, ktorú mali ľudia k dispozícii doma, míňalo 39 percent, zo sporiaceho účtu 29 percent. Približne 51 percent tvorili mladí ľudia vo veku od 18 do 29 rokov, ktorí čerpali svoje úspory z hotovosti, ktorú mali uloženú doma.

Počas pandémie sa Slovákom nechcelo zadlžovať. Pôžičku si počas pandémie nového koronavírusu vzalo 8 percent ľudí. Najčastejšie išlo o pôžičku v sume do 400 eur. „Realita v uplynulom období ukázala, že viacerí boli pre znížené príjmy nútení využiť aj odklad splátok. Ľudia by si preto mali uvedomiť, že pôžička môže pomôcť iba v situácii, keď dokážu mesačne ušetriť na jej splátku. V neistej dobe je dobré si záväzok vo forme úveru dobre premyslieť a keď už, tak siahnuť po takom, ktorý napríklad ponúka flexibilné možnosti splácania, aby sa v prípade výpadku príjmu človek vedel danej situácii na nejaký čas prispôsobiť," poradil ombudsman klientov spoločnosti Miroslav Zborovský.