Najdôležitejšie správy:

 

22:03 Americký štát New York zaznamenal za posledných 24 hodín 778 úmrtí na nový koronavírus, čo je nárast oproti 671 úmrtiam v predchádzajúci deň, ale novoprijatých pacientov v nemocniciach a aj počet nakazených je menej. V utorok to vyhlásil guvernér štátu Andrew Cuomo, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

21:15 Generálny tajomník OSN António Guterres varoval v utorok pred „nebezpečnou epidémiou dezinformácií“, ktoré sa šíria v súvislosti s celosvetovou nákazou spôsobenou koronavírusom SARS-CoV-2.

20:49 Svadba do desať ľudí či letné terasy. Česko začne uvoľňovať obmedzenia.

20:30 Francúzsko zaznamenalo v utorok ďalších 762 obetí nového koronavírusu v nemocniciach a opatrovateľských ústavoch.

19:56 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obhajoval Čínu v súvislosti s požiadavkami predstaviteľov Británie a Spojených štátov, ktorí údajne chcú, aby Peking zaplatil kompenzácie za vznik pandémie nového koronavírusu. S. Lavrov takéto požiadavky označil za absolútne neprijateľné.

19:15 Gruzínska vláda navrhne uzavretie štyroch najväčších miest v krajine vrátane hlavného mesta Tbilisi do karantény. Cieľom je zabrániť šíreniu koronavírusu. Informovala o tom vo utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie premiéra Giorgiho Gachariu.

18:50 V pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnici (VFN) zomrel v utorok pacient s chorobou COVID-19. Tá bola u muža-štyridsiatnika, narodeného v roku 1976, zrejme priamou príčinou úmrtia. Celkový počet mŕtvych na COVID-19 je v ČR aktuálne 161.

18:38 Aktuálny počet zostávajúcich reálnych záujemcov o repatriáciu je 2 650. Potvrdil to riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga s tým, že registrovaných žiadostí o repatriáciu je 10 089 a repatriovaných bolo 3570. Počet individuálnych repatriácií s asistenciou zastupiteľských úradov SR je 1 758.

18:00 Až polovica všetkých úmrtí v dôsledku nového koronavírusu v Európe je spojená s domovmi dôchodcov. Mnohí mŕtvi však nie sú uvedení v oficiálnych štatistikách, tvrdí tím výskumníkov z London School of Economics.

17:54 Island plánuje začiatkom mája zmierniť niektoré z opatrení, ktoré vláda zaviedla na zastavenie šírenia nového koronavírusu, vrátane opätovného otvorenia univerzít a stredných škôl. Školy pre deti vo veku od 6 - 15 rokov a materské školy ostali otvorené, deti však museli byť od seba vzdialené dva metre.

Až polovica mŕtvych v dôsledku koronavírusu je z domovov dôchodcov, tvrdí štúdia

Islandská premiérka Katrín Jakobsdóttir Zdroj: TASR

17:30 Polícia zistila 1165 prípadov porušenia karantény osôb. Informuje o tom na sociálnej sieti v súvislosti s opatreniami na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Porušenia v prípade právnických osôb, reštaurácií a podobne zistila v 327 prípadoch. Povinné nosenie rúška nedodržalo 293 ľudí, uvádzajú policajti.

17:10 V britských nemocniciach podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 778 ľudí, čím sa počet obetí v krajine zvýšil na 12 107.

17:01 Dva veľké farmaceutické koncerny - francúzska spoločnosť Sanofi a britská GlaxoSmithKline (GSK) - budú spolupracovať na vakcíne proti novému koronavírusu. Sanofi skombinuje svoju experimentálnu vakcínu proti koronavírusu s technológiou GSK na zvýšenie účinnosti vakcín, čo by umožnilo vyprodukovať viac dávok vakcíny. Oba koncerny ohlásili spoluprácu v utorok a uviedli, že v 2. polroku chcú začať testovanie na ľuďoch, pričom cieľom je, aby v prípade úspešného testovania bola vakcína dostupná v 2. polroku 2021.

16:50 Európska komisia (EK) sa chystá vyzvať členské štáty EÚ, aby koordinovali svoju činnosť, až dôjde k postupnému uvoľňovaniu karanténnych opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

16:33 Vakcína proti nákaze vstúpila do druhej fázy testovania.

16:10 Výsledky testovania na ochorenie COVID-19 v košickej mestskej časti Luník IX skončilo u všetkých testovaných s negatívnym výsledkom. Oznámil to v utorok primátor mesta Jaroslav Polaček na sociálnej sieti.

15:54 Primátor mesta Pezinok Igor Hianik podal pre situáciu v Domove sociálnych služieb (DSS) a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, kde bolo v uplynulých dňoch pozitívne testovaných 43 klientov a päť pracovníkov na ochorenie COVID-19, trestné oznámenie.

15:35 Opatrenia pre ochranu zdravia, ktoré zaviedla trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia, umožňujú obnovenie výroby. Zhodli sa na tom zástupcovia odborov, vedenie závodu i pracovná zdravotnícka služba. Termín opätovného spustenia výroby však závod zatiaľ nestanovil. Informoval o tom jeho hovorca Peter Švec.

14:54 Počet úmrtí v dôsledku koronavírusu dosiahol vo Švédsku v utorok 1 033. Celkovo sa v krajine nakazilo už 11 445 ľudí.

14:42 Následkom choroby COVID-19, ktorú vyvoláva nový koronavírus, už na celom svete podľahlo viac než 120-tisíc ľudí a až takmer 70 percent z nich zomrelo v Európe.

14:40 V celkom Taliansku sa už od utorka môžu opätovne otvoriť kníhkupectvá, papiernictvá či predajne s detskými potrebami a oblečením, ak dokážu svojim zákazníkom zabezpečiť rovnaké rozstupy a hygienické opatrenia ako tie, ktoré už platia v supermarketoch.

Najväčší svetoví veritelia sa dohodli na odklade tohtoročných splátok dlhu najchudobnejších krajín sveta. Uviedol to v utorok francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Veritelia tak chudobným krajinám umožnia vyčleniť väčší objem financií na riešenie súčasnej krízy spojenej s pandémiou choroby COVID-19.

14:37 Najviac pozitívnych osôb na ochorenie COVID-19 na Slovensku je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov. Ide o 246 osôb. Za touto vekovou kategóriou nasledujú ľudia vo veku od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 221. Vo vekovej kategórii od 45 do 59 je to 171 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 152 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov, celkovo ide o 42. V troch prípadoch vek osôb s pozitívnym výsledkom na nový koronavírus nie je uvedený.

14:19 Zákaz civilných letov, ktorý začal rozhodnutím Ústredného krízového štábu SR platiť od 13. marca 2020, priniesol v marci pokles vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika o 72 percent. Výrazne však vzrástol objem prepraveného tovaru, a to až o 44 percent v porovnaní s marcom minulého roka. Ako uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková, pričinili sa o to najmä nákladné lety so zdravotníckymi pomôckami, viac nákladu prepravila aj spoločnosť DHL.

Viac než sto politikov, univerzitných pedagógov a aktivistov z Európy, Austrálie a Spojených štátov podpísalo otvorený list, ktorý kritizuje komunistickú stranu v Číne za jej prístup k boju proti novému koronavírusu.

14:09 Vláda pripravila rozšírenie pomoci pre zamestnávateľov a zamestnancov v čase mimoriadnej situácie na Slovensku. Ide o tretiu sociálnu pomoc a zavádza sa ňou aj nástroj Kurzarbeit. Zamestnávatelia budú môcť na svojich zamestnancov čerpať pomoc spomedzi dvoch možností, ktorá bude pre nich výhodnejšia.

Až polovica mŕtvych v dôsledku koronavírusu je z domovov dôchodcov, tvrdí štúdia

Zdroj: TASR

13:53 Európska únia vyčlenila 2,7 miliardy eur zo svojho rozpočtu na podporu sektora zdravotnej starostlivosti v členských krajinách Únie. Uviedla to v utorok Európska komisia. Komisia pripomenula, že 2. apríla navrhla aktivovať Nástroj EÚ pre núdzovú pomoc s cieľom priamo podporiť systémy zdravotnej starostlivosti v krajinách Európskej únie a podporiť ich tak v boji proti pandémii nového typu koronavírusu.

13:45 Svetová zdravotnícka organizácia v utorok upozornila, že až 117 miliónov detí sa môže z dôvodu aktuálnej pandémie koronavírusu vyhnúť očkovaniu proti osýpkam. Ide o deti žijúce v niektorej z vyše troch desiatok krajín, ktoré sa pre riziko šírenia koronavírusu rozhodli dočasne pozastaviť niektoré úkony vrátane očkovania.

13:36 Rada Slovenského rybárskeho zväzu ako vrcholný rybársky orgán medzi snemami nevydala v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 pred začiatkom pstruhovej sezóny žiadne striktné nariadenia. Požiadala však rybárov loviacich pstruhov, aby dodržiavali pri love 20-metrové odstupy.

13:26 Irán hlási za uplynulých 24 hodín ďalších 98 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 4 683. Denný prírastok obetí tak prvýkrát za mesiac klesol pod hranicu sto prípadov.

13:18 Londýnske letisko Heathrow, najrušnejšie v Európe, odhaduje, že počet cestujúcich klesne v apríli o viac ako 90 percent. Dôvodom sú obmedzenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu, ktoré bránia ľuďom v cestovaní.

Rúško si prostredníctvom automatu môžu zaobstarať aj cestujúci na bratislavskej autobusovej stanici Nivy. O zriadení automatu informovala hovorkyňa dopravnej spoločnosti Slovak Lines Eva Vozárová.

13:09 Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air v reakcii na následky pandémie nového koronavírusu prepustí tisíc pracovníkov, čo je 19 percent zamestnancov, informovalo v utorok internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság.

12:56 Nemecké zdravotnícke úrady vyzvali migrantov s lekárskou kvalifikáciou, aby im pomohli v boji s koronavírusovou pandémiou.

Belgické úrady v utorok oznámili, že počas Veľkonočného pondelka bolo zaznamenaných 262 nových úmrtí spojených s ochorením COVID-19, čím celkový stav dosiahol počet 4 157 obetí nového typu koronavírusu.

12:51 Výrobca zdravotníckych odevov a pooperačných odevných doplnkov Tytex zareagoval vo svojom výrobnom závode v Humennom na pandémiu COVID-19 vyvinutím nového produktu, tvárovej masky. Situácia s novým koronavírusom však podľa slov prezidenta skupiny Tytex Jana Dama ovplyvnila výrobu podniku aj iným smerom, aktuálne zápasia s nedostatkom šičiek.

12:30 Zástupcovia gastroprevádzok hovoria o neodvratných škodách spôsobených súčasnou krízou v súvislosti s novým koronavírusom. Žiadajú preto o rýchlejšiu a adresnejšiu pomoc, aby tak predišli vlne bankrotov, konkurzov a následného pádu mnohých pridružených firiem, ktorý bude spojený s prepúšťaním zamestnancov.

12:25 V slovenských nemocniciach sa spustí časť nevyhnutných plánovaných operácií, ktoré boli doteraz pre pandémiu nového koronavírusu odkladané. Výkon operácií sa spustí podľa zdravotného stavu pacientov. Na utorkovej tlačovej konferencii to oznámil premiér Igor Matovič.

Budúci týždeň v pondelok zverejní vláda presný plán, kedy a za akých podmienok budú otvárať jednotlivé druhy prevádzok. Tie sú momentálne zatvorené pre pandémiu nového koronavírusu, dodal I. Matovič. Pri maximálnej snahe to však podľa neho prinesie slovenskej ekonomike len dve percentá hrubého domáceho produktu.

12:15 Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 dosiahol v utorok v Španielsku 18 056 po tom, ako za posledných 24 hodín zaznamenali 567 nových prípadov. Je to o 50 viac ako v pondelok.

12:12 Počas pondelka pribudlo na Slovensku 66 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo je tak na Slovensku 835 prípadov. V utorok o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Až polovica mŕtvych v dôsledku koronavírusu je z domovov dôchodcov, tvrdí štúdia

Zdroj: TASR

11:44 Nový Zéland je už podľa slov premiérky Jacindy Ardernovej za vrcholom pandémie koronavírusu. Ardernová sa takto vyjadrila v utorok krátko po tom, ako miestne úrady oznámili, že ochoreniu COVID-19 podľahli za posledných 24 hodín štyri ďalšie osoby, čo je dosiaľ najvyšší počet úmrtí, aké krajina zaznamenala za jeden deň.

11:33 Štyristo zamestnancov nábytkárskeho výrobného závodu IKEA Industry Slovakia v prevádzkach v Trnave a Majcichove od utorka čerpá dovolenku. Spoločnosť zastavila výrobu v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 už deň pred veľkonočnými sviatkami. Podľa riaditeľa Mareka Kováčika by sa produkcia mala obnoviť na budúci týždeň.

11:01 Počet prípadov nákazy sa v Rusku za posledných 24 hodín zvýšil o 2 774 a dosiahol tak celkovo 21 102 infikovaných v 82 subjektoch Ruskej federácie.

10:35 Od stredy 15. apríla sa na základných školách začínajú zápisy na plnenie povinnej školskej dochádzky na školský rok 2020/2021. Tento rok sa však uskutočnia inak ako po minulé roky, a to bez osobnej účasti detí a rodičov. Dôvodom sú opatrenia na zabránenie šírenia nového koronavírusu. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Maďarsku stúpol do utorka o 13 na 122, pričom rovnaký je aj počet pacientov, ktorí sa z choroby zotavili. Novým druhom koronavírusu sa nakazilo už 1 512 osôb.

10:30 Počet osôb infikovaných novým koronavírusom sa v pondelok v Česku zvýšil o 68 a stúpol na celkových 6 059.

Až polovica mŕtvych v dôsledku koronavírusu je z domovov dôchodcov, tvrdí štúdia

Zdroj: TASR / AP

10:23 Britské úrady evidujú šírenie ochorenia COVID-19 už v 92 domovoch sociálnych služieb. Hovoria preto o narastajúcej kríze, uviedla v utorok spravodajská televízia Sky News. Podľa profesora Chrisa Whittyho, hlavného poradcu britskej vlády pre zdravotníctvo, sa nákaza preukázala vo vyše 13 percentách takýchto zariadení.

Poľsko začne od 19. apríla uvoľňovať ekonomické obmedzenia, ktoré zaviedlo v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Oznámil to v utorok tamojší minister zdravotníctva Lukasz Szumowski.

9:29 Počet osôb infikovaných novým koronavírusom sa v Nemecku podľa najnovších informácií Inštitútu Roberta Kocha (RKI) v utorok zvýšil o 2 082 na 125 098. Za uplynulých 24 hodín bolo nahlásených 170 ďalších úmrtí na ochorenie COVID-19, čím ich celkový počet dosiahol číslo 2 969, uvádza RKI na svojej webovej stránke.

Nový druh koronavírusu si vyžiadal životy už vo všetkých štátoch USA. Stalo sa tak po tom, ako v pondelok prvú obeť ohlásil štát Wyoming.

9:09 Pre pandémiu koronavírusu presunuli v Dominikánskej republike termín prezidentských aj parlamentných volieb. Oboje voľby, ktoré sa pôvodne mali konať 27. mája, prebehnú až 5. júla, pričom ak to bude potrebné, ich druhé kolo sa uskutoční 26. júla.

8:55 V Rakúsku začali v utorok platiť miernejšie opatrenia v boji s pandémiou nového koronavírusu. Svoje brány otvoria 14. apríla podľa informácií tamojšej vlády napríklad menšie obchody a stavebniny, píše denník Die Welt. Z ekonomického hľadiska chceme túto krízu prekonať čo najrýchlejšie a bojovať za každé pracovné miesto v Rakúsku, povedal v sobotu rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

8:50 Rusko sa po tom, ako bolo z neho do Číny zavlečených už 409 prípadov ochorenia COVID-19, stalo pre Peking najväčším zahraničným zdrojom nákazy. Čínski občania, ktorí sa v Rusku momentálne nachádzajú, by sa preto podľa čínskeho denníka Global Times nemali vracať späť do vlasti.

Až polovica mŕtvych v dôsledku koronavírusu je z domovov dôchodcov, tvrdí štúdia

Zdroj: TASR / AP

7:53 Indický premiér Naréndra Módí v utorok oznámil predĺženie celoštátneho obmedzenia pohybu osôb do 3. mája.

7:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prisľúbil vedcom svojej krajiny odmenu vo výške 920-tisíc eur, ak sa im podarí vyvinúť vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Ukrajina s približne 42 miliónmi obyvateľov má doteraz 3 102 pozitívne testovaných na infekčné ochorenie COVID-19 a 93 obetí.

7:25 Takmer 200 vlámaní do škôl zaznamenali v Južnej Afrike počas prvých 17 dní na päť týždňov naplánovaného obdobia, keď v celej JAR platia obmedzenia na pohyb ľudí súvisiace s epidémiou.

7:13 Turecký parlament v utorok schválil zákon, ktorý umožňuje prepustiť z väzníc desiatky tisíc väzňov. Ide o bezpečnostné opatrenie, ktoré má zabrániť rozšíreniu epidémie koronavírusu SARS-CoV-2 vo väzenských zariadeniach v Turecku. Zákon nadobudol platnosť okamžite.