Kritika spôsobu riadenia ministerstva novým vedením silnela z mesiaca na mesiac, až vyvrcholila na spoločnom rokovaní ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO) s vyše 130 členmi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) minulý piatok v Banskej Bystrici.

„Úprimným a korektným spôsobom sme mu povedali, čo si myslíme o dianí na ministerstve, o personálnych zmenách, o jeho vyhláseniach,“ hovorí predseda SPPK Emil Macho s tým, že od ministra očakávali, že im jasnejšie vysvetlí aké má v rezorte plány. „Pôdohospodárstvo je ovplyvnené dotáciami a tým, aké podmienky nám ministerstvo nastaví. Podľa toho potom budeme prispôsobovať výrobu. Očakávali sme jasné odpovede a od ministra sme sa dočkali len rovnakých slov, aké počúvame posledný polrok,“ rozhorčene tvrdí šéf komory.

Na snímke zľava minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský počas tlačovej konferencie na tému
Neprehliadnite

Prestaňte rozprávať, ale začnite spolupracovať. Vyzývajú Mičovského poľnohospodári

Chýba im spolupráca

Situácia v agrosektore je podľa neho veľmi vážna. „Nikto neočakáva ani od ministra ani od premiéra, že problémy nahromadené za 30 rokov sa podarí šmahom ruky vyriešiť. Ale potrebujeme vidieť jasnú víziu, akým smerom sa bude sektor uberať a či vláda a spoločnosť vôbec so slovenským poľnohospodárstvom vôbec počítajú, alebo budeme naďalej vyvážať automobily a dovážať potraviny,“ hovorí E. Macho.

Najpálčivejšími problémami sú podľa SPPK spomínaná absencia jasnej vízie, ako chce štát zlepšiť situáciu v sektore, údajné nezahrnutie agrosektora do pripravovanej pomoci z Fondu obnovy EÚ, nedostatočná príprava a spolupráca na Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, slabé financovanie sektora zo štátnej pomoci a nepremyslené rozhodnutia, o ktorých sa farmári dozvedajú na poslednú chvíľu.

Príkladom je plánovaný presun finančných prostriedkov z priamych platieb na projektové financovanie, ktoré sa po tlaku odbornej verejnosti napokon neuskutočnilo, zasielanie dodatkov k nájomným zmluvám Slovenského pozemkového fondu so spätnou platnosťou či ministrom avizovaná príprava stropovania priamych platieb. „Z úst ministra sme sa minulý piatok dozvedeli, že už budúci rok to chce zaviesť. Bez ohľadu na to, aký dopad to bude mať na bankový sektor a na pôdohospodárstvo ako také,“ sťažuje sa predseda komory.

Reportáž z pekárne Faun v Senici pre mesačník Dobré Jedlo.
Neprehliadnite

Pekárom narástli náklady na pracovníkov za pol dekády takmer dvojnásobne. Hrozia prepúšťaním

Veľký verzus malý

„V moderných európskych krajinách je to tak, že minister pôdohospodárstva je pre poľnohospodárov partnerom a bojuje za nich. Na Slovensku je to opačne. Pod predstavou toho, že veľký agropodnik je zlý a malí sú dobrí, nás stavia do nezávideniahodnej situácie aj v očiach verejnosti. Namiesto toho, aby sme spolupracovali a jasne povedali ako ideme aj tým malým pomôcť,“ dodáva E. Macho.

Komora preto vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby začal situáciu v agrosektore riešiť a požiadali ho o osobné stretnutie. TREND o reakciu požiadal tlačový odbor úradu vlády, ktorý zatiaľ na otázky nereagoval.

Hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Anežka Hrdá v reakcii na výzvu SPPK uviedla, že vedenie ministerstva si uvedomuje závažnosť situácie v agrorezorte. "Včas vypracovalo a predložilo konkrétne návrhy pre využitie prostriedkov z Fondu obnovy, kde reagovalo na všetky nakopené a vážne problémy a výzvy, ktorým agrorezort čelí." 

Avizovala, že v stredu (30. 9.) po skončení rokovania vlády vystúpi minister pôdohospodárstva, aby informoval verejnosť o aktuálnej situácii, čo sa týka Fondu obnovy v agrorezorte. "Ján Mičovský sa zároveň vyjadrí k tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory," dodala A. Hrdá.