„Od jari sme politikov opakovane upozorňovali, že v zime môžu pre nedostatok elektriny nastať výpadky, no naše varovania nebrali vážne.“ Uviedol prezident švajčiarskej Federálnej komisie pre elektrinu (ElCom) Werner Luginbühl.

Nevylúčil, že sa vo Švajčiarsku počas zimy bude na pár hodín vypínať elektrina. Takáto situácia by sa podľa neho mala dať zvládnuť. Zároveň ale Švajčiarom odporučil, aby sa na zimu radšej predzásobili a kto môže, nech si kúpi dostatok sviečok a palivové drevo.

V rozhovore pre Neue Zürcher Zeitung am Sonntag uviedol, že dočasné vypínanie elektriny počas zimy je hraničný scenár, ale vylúčené nie je – minimálne na hodinu denne. „Situácia v posledných mesiacoch ukázala, že k otázke bezpečnosti dodávok musíme pristupovať oveľa rozhodnejšie“, dodal a skritizoval nezodpovedný prístup k súčasnému používaniu elektriny a jej plytvaniu. Malo by sa viac premýšľať o tom, že elektrina nemusí byť samozrejmosťou, pripomenul šéf nezávislého dozorného orgánu v sektore elektrickej energie.

Núdzové zásoby elektriny v krajine vystačia len maximálne na šesť týždňov. Momentálne by preto pomohlo, ak by veľkí odberatelia dočasne znížili produkciu. Podľa W. Luginbühla je to najefektívnejší nástroj. Varoval pred rizikom, že Európa v najbližších mesiacoch zažije rozsiahly nedostatok elektriny a plynu. V tejto súvislosti spomenul Francúzsko, ktoré už čoskoro môže mať výrazné problémy so zásobovaním elektrinou, čím by sa väčšia záťaž preniesla na Nemecko a Taliansko.

Odberatelia sa mohli pripraviť, odkazuje švajčiarska vláda

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa