Polícia nemá rozviazané ruky, ale upadla do chaosu a anarchie. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásila exministerka vnútra a poslankyňa Denisa Saková (nezaradená). Počas diskusie k návrhu na odvolanie Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie tiež podčiarkla, že rezort vnútra je zodpovedný za ochranu občanov a ich životov. Namieta, že Mikulec doteraz nepovedal, ako chce situáciu riešiť a že sa mu situácia v bezpečnostných zložkách rozpadá pod rukami.

„Polícia je v najhoršom stave za posledných 30 rokov. Máme tu vojnu policajtov a dnes to musí byť jasné každému. Jediný, kto to nevidí alebo nechce vidieť, je minister vnútra. Polícia nemá rozviazané ruky, polícia upadla do chaosu a anarchie. Mikulcovi sa to rozpadá pod rukami," skonštatovala Saková. Poukázala na správu Slovenskej informačnej služby (SIS) a podozrenia o ovplyvňovaní svedkov zo strany akejsi skupiny v bezpečnostných zložkách. Možné konanie polície v súčinnosti s funkcionármi na prokuratúre pri manipulovaní vyšetrovania prirovnala k praktikám ŠTB. Namieta Mikulcovo nekonanie a odmieta tvrdenia, že podozrenia SIS sú len spravodajskou informáciou a nemusia byť pravdivé. Potvrdzujú ich podľa nej viaceré rozhodnutia súdov.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas mimoriadnej 31. schôdze parlamentu, na ktorej minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) má čeliť odvolávaniu 15. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Poslanci pokračujú v mimoriadnej schôdzi, opozícia chce odvolať Mikulca

Saková kritizovala viaceré zásahy u rôznych ľudí, ktoré sa podľa nej diali len na základe výpovedí kajúcnikov, ktorí sami vykonávali trestnú činnosť. Ako príklad uviedla zásah u exšéfa NAKA Branislava Zuriana, ktorý ani nebol doma a pri ktorom napokon prokuratúra zrušila uznesenie o vznesení obvinenia. „Polícia má vyšetrovať, nie vykopávať dvere bez rozmyslu," poznamenala s tým, že aj Mikulec priznal, že zásah u exšéfa NAKA nepovažoval za vhodný. „Nepočuli sme však, ako by chcel zamedziť tomu, aby sa takéto veci opakovali," dodala.

Verejnosť podľa nej počúva frázy o rozviazaných rukách. Rozdiel vidí v tom, či má polícia voľné ruky alebo v nej vládne svojvôľa. „Polícia má pracovať, vyšetrovať, ale vždy podľa litery zákona," zdôraznila. Rovnako by podľa nej mala polícia fungovať pod dohľadom kompetentných orgánov a mala by mať oporu vo svojich vedúcich zložkách, či už vo vedení rezortu alebo vedení Policajného zboru.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas 4. rokovania vlády SR v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Mikulec bude čeliť odvolávaniu, začala sa mimoriadna schôdza

Nezaradený poslanec Erik Tomáš pripomenul, že spúšťačom na odvolanie Mikulca je škandál v bezpečnostných zložkách, no nebyť škandálu, verejnosť ani netuší, že minister existuje. Kritizoval, že je ho málo vidieť, obzvlášť počas pandémie, pričom hovorí o prvom zlyhaní Mikulca ako ministra. Pripomenul mu, že je predsedom ústredného krízového štábu, ktorého úlohou je analyzovať riziká vzniku krízovej situácie a pripravovať návrhy opatrení na jej riešenie. „Slovensko nepotrebuje strateného ministra vnútra, ale pripraveného riešiť všetko, čo spadá do jeho kompetencie," vyhlásil. Očakával od Mikulca oveľa väčší výkon a „ťah na bránu".

Tomáš kritizoval i amaterizmus a neschopnosť vlády. Dodal, že za stav v polícii je zodpovedná celá vláda. Preto bude s kolegami po tejto schôdzi navrhovať aj odvolanie premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), čiže odchod celej vlády.