„Policajný vyšetrovateľ navrhol obžalovať Pavla R. z objednávky vraždy. O ďalšom postupe rozhodne dozorový prokurátor. Ak sa s návrhom stotožní, začne konať súd. Ide o ďalší prípad, keď sa výsledky dostavili po precíznej policajnej práci,“ uviedla vo štvrtok na svojej facebookovej stránke slovenská polícia.

Na ukončenie vyšetrovania s návrhom na obžalobu upozornil vo štvrtok denník Sme. Podľa tohto zdroja by sa mal obhajca obvineného Marek Para vyjadriť k návrhu podať obžalobu ešte vo štvrtok.

Pavol Rusko si podľa polície mal objednať vraždu spoločníčky ešte v roku 1997. Za objednávateľa ho označil odsúdený Mikuláš Černák. Ten uviedol, že mu mal Pavol Rusko zaplatiť zálohu 500-tisíc korún a v spolupráci so sýkorovcami sa chystal Volzovej únos. Akciu stoplo Černákovo zatknutie. Celkovo mu mal za likvidáciu sľúbiť 20 miliónov.

P. Rusko a S. Volzová mali v čase konfliktu obaja polovičný podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia držiacej licenciu na vysielanie. S. Volzová avizovala, že svoj podiel po nezhodách predá, ako konateľka však ešte predtým podpísala, že firma uznáva pohľadávku voči spoločnosti ESPE. Tá mala s držiteľom licencie zmluvu o tom, že ak televízia vznikne, ESPE v nej bude mať podiel a zároveň bude vyrábať televízne programy. To sa nestalo, P. Rusko zásluhy ESPE na vzniku televízie popieral a s firmou nespolupracoval.

Podnikateľ Siloš Pohanka z ESPE pohľadávku predal za korunu spoločnosti Gamatex, za ktorou stál aj Ruskov spolužiak Marián Kočner. Gamatex v exekučnom konaní Markízu získal. P. Rusko a M. Kočner sa o vlastníctvo televízie sporili až do roku 2000, napokon STS firmu Gamatex kúpila. So S. Volzovou sa P. Rusko vyrovnal mimosúdne.

V histórii Slovenska ide o prvý prípad bývalého vysokopostaveného politika, ktorého chce polícia postaviť pred súd pre najťažší zločin, pripomína Denník Sme. V prípade uznania viny by Ruskovi hrozil až doživotný trest.

P. Rusko je obvinený aj v kauze zmenky. Spoluobvinený Marián Kočner je naďalej vo väzbe, napriek opakovaným snahám dostať sa z nej. O jeho sťažnosti bude Najvyšší súd SR rozhodovať v najbližších dňoch na svojom neverejnom zasadnutí. Termín zasadnutia zatiaľ nie je známy.