„V spomínanom prípade operatívnym preverovaním Národnou kriminálnou agentúrou nebol zistený dôvod na spracovanie návrhu na začatie trestného stíhania,“ informovalo podľa portálu Pravda.sk slovenské policajný prezídium.

Z elektronickej korešpondencie podľa ZDF vyplynulo, že prokremeľský ruský podnikateľ Konstantin Malofejev, ktorého EÚ zaradila na sankčný zoznam, prostredníctvom bieloruského podnikateľa Alexandra Usovského financoval demonštrácie proti Západu a Severoatlantickej aliancii v Česku, na Slovensku, v Poľsku alebo v Maďarsku.

Na Slovensku peniaze mala dostať ĽSNS, ktorá sa netají svojím odporom voči členstvu krajiny v EÚ a NATO. ĽSNS dosluhujúceho predsedu Banskobystrického kraja Mariána Kotlebu obvinenia ešte v júni odmietla, keď tvrdila, že peniaze nepoberá z Ruska, Bieloruska, Washingtonu ani z Bruselu a že sa vyšetrovania neobáva.

ĽSNS, ktorá v minuloročných parlamentných voľbách získala osem percent hlasov a prvýkrát sa dostala do slovenskej Národnej rady, čelí návrhu generálnej prokuratúry na rozpustenie.

Slovenská prokuratúra na jar označila ĽSNS za extrémistickú stranu s fašistickými tendenciami, ktorá svojím programom a činnosťou porušuje slovenskú ústavu, zákony a medzinárodné zmluvy. Zatiaľ nie je známe, kedy slovenský najvyšší súd o návrhu rozhodne.