Po úspešnom raste tvrdý pád. Aj tak by sme mohli opísať príbeh poľských podnikateľov, ktorí sa v centre Bratislavy rozhodli otvoriť hostel Patio. Ten má slúžiť najmä ako útočisko pre mladých ľudí a turistov, ktorí si nepotrpia na luxusné priestory či extrémne pohodlie. Podobné hostely, kde sú  dve dvojposchodové postele v izbách a spoločné kúpeľne, nájdeme v každej európskej metropole. Turisti do nich väčšinou prídu len prespať.

Ten poľský v Bratislave je dnes pod vplyvom koronakrízy vo finančných problémoch. Spoločnosť Slovak Hostels, ktorá vlastní Patio Hostel, už požiadala o dočasnú ochranu pred veriteľmi a súd ju schválil.

Pozadie hostela tvorí desať podnikateľov, ktorí ďalšie hostely prevádzkujú najmä v Poľsku. Hostel v centre Bratislavy od roku 2014 svoje tržby každý rok navyšoval, ale ten minulý ho dostal na kolená. V sezóne 2020 zaznamenal prepad tržieb o 70 percent. Situáciu nezlepšuje ani fakt, že priestory, v ktorom sa hostel nachádza, si majitelia musia prenajímať.

„S majiteľmi budovy sme sa doteraz vždy vedeli dohodnúť a pokiaľ by sme sa okolo leta 2021 vedeli vrátiť k bežnej prevádzke, môžeme to ustáť,“ hovorí pre TREND Daniel Laurinec, manažér hotela. V decembri minulého roka bola obsadenosť hostela na úrovni 35 percent. Aby ju však dosiahol, musel svoje ceny znížiť na minimum. Hostel má dnes dlh na daniach a voči sociálnej poisťovni. Ak sa situácia ani nadchádzajúce leto nezlepší, pravdepodobne nebude mať šancu na prežitie. 

cestovanie
Neprehliadnite

Prečo sa ceny letných zájazdov v tomto roku zvýšia?

Zradné investície

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa