KUFS zamestnáva okolo 300 ľudí po celom Slovensku a od konca roku 2016 aj švagra Erika Tomáša, poradcu premiéra a poslanca parlamentu za vládnu stranu Smer-SD. Hubert Málik je bratom Tomášovej manželky. V minulosti mal napríklad niekoľko mesiacov živnostenské oprávnenie na dokončovacie stavebné práce.

Napriek faktu, že predtým u daniarov ani colníkov nepôsobil a nastupoval s maturitou zo školy s neekonomickým zameraním, bol prijatý na pozíciu odborný colný referent a od začiatku bol zaradený do 4. platovej triedy. Pre prijatie do KUFS pritom postačuje aj maturita z neekonomickej školy, no ako potvrdila samotná Finančná správa, pre 4. platovú triedu sa vyžaduje odborné colnícke vzdelanie, ktoré každý colník absolvuje až po nástupe na pozíciu (doplnené o 16:16 po spresnení Finančnou správou).

Podľa informácií TRENDU z prostredia KUFS pritom aj niektorí dlhoroční a skúsení pracovníci úradu sú stále zaradení do 3. platovej triedy. Pri zaradení do platovej triedy má totiž veľké slovo aj šéf tej ktorej pobočky.

Rozdiel medzi platovými triedami, napríklad medzi 3. a 4., sa vo funkčnom plate pohybuje okolo 50 eur mesačne. Oveľa zaujímavejší však môže byť v osobných príplatkoch. Tie sa mesačne môžu vyšplhať až na niekoľko stoviek eur. Kriminalista, ktorý je zaradený do 4. triedy, tak môže mesačne zarábať v hrubom o stovky eur viac ako jeho kolega v 3. triede.

Na otázku, prečo H. Málik získal hneď pri nástupe takúto platovú triedu, hovorkyňa Finančnej správy Ivana Skokanová uviedla, že „jeho vtedajšie vzdelanie spĺňalo nároky na prijatie do služobného pomeru do 4. platovej triedy“.

E. Tomáš akúkoľvek protekciu pri zamestnaní švagra vylučuje. Na otázku TRENDU, či

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa